W mojej rozprawce chciałbym udowodnić słuszność tezy, iż książka „Dywizjon 303” A. Fiedlera jest pozycją, którą powinien przeczytać każdy polski nastolatek. Aby to potwierdzić przytoczę kilka przekonywujących mnie, i mam nadzieję, że i także was, argumentów.

Po pierwsze książka Arkadego Fiedlera przedstawia słynny oddział polskich lotników z Dywizjonu 303 biorących udział w ważnej i znanej bitwie o Brytanię w 1940r.. Przemawia to za jej lekturą choćby dla samej znajomości historii i jej wydarzeń, które miały miejsce w tamtym okresie. Wypada przecież znać swoją przeszłość i przodków od których zależało nasze obecne położenie i byt.

Po drugie warto odkryć prawdziwą odwagę, sprawność, zawziętość i wytrwałość polskich lotników, którzy dzielnie walczyli broniąc Wielkiej Brytanii jak swojej własnej ojczyzny, za co należy im się wielki szacunek i podziw. Byli oni jednak jak mówił Arkady Fiedler często nie doceniani i zapominani przez historię, która mówiła wtedy tylko o wielkim zwycięstwie Brytyjczyków, nie wspominając o ogromnej pomocy ich polskich kolegów, którzy walczyli razem z nimi ramię w ramię w obronie Brytanii.

Tylko czy „Dywizjon 303” aby na pewno zainteresuje młodzież? Można przecież snuć przypuszczenia iż nie każdego przyciągnie ta historia. Jednym z kontrargumentów będzie przecież to, że istnieją inne, o wiele ciekawsze pozycje również opisujące dzieje dotyczące naszej historii i wojen, oddające ich klimat i przekazujące wiedzę oraz doświadczenia minionych czasów.

Podsumowując chciałbym potwierdzić tezę postawioną na wstępie. Książka A. Fiedlera pt.„Dywizjon 303” na pewno jest pozycją obowiązkową dla każdego nastolatka, ponieważ opowiada ona nie tylko o wojnie i zniszczeniach jakie wyrządza, ale przede wszystkim o odwadze, ofiarności i oddaniu, które w tamtych czasach pomogły przetrwać nawet najgorsze chwile zwątpienia.