GSG-9

Po tragedii w Monachium politycy niemieccy zdali sobie sprawę z potrzeby istnienia jednostki antyterrorystycznej gotowej zwalczać terrorystów za granicą oraz na terenie RFN.

Hans Dietrich Genscher minister spraw wewnętrznych RFN postanowił utworzyć zawodową jednostkę antyterrorystyczną. W RFN obowiązuje Ustawa Zasadnicza zawierająca przepisy zakazujące tworzenia ofensywnych sił specjalnych w Bundeswehrze. Rząd niemiecki wpadł na pomysł aby nowa jednostka antyterrorystyczna powstała w Straży Granicznej (BundesGrenschutz) podległej MSW

Głównym zadaniem GSG 9, ogólnie określonym w ustawie o policji federalnej jest ratowanie i ochrona ludzkiego życia poprzez udział w operacjach ratowania zakładników na terenie Niemiec, opracowywanie metod, taktyk, technik i środków zwalczania poważnych aktów przemocy i przestępstw, rozwiązywanie złożonych i niebezpiecznych sytuacji tj. wzięcie zakładników, porwania i wymuszania itp.

Jednostka została przeznaczona do walki z terrorystami na terenie Niemiec i za granicą w obronie Niemców wziętych w charakterze zakładników, ochrony ważnych osobistości i obiektów. Mimo że GSG-9 powstała formalnie jako jednostka policyjna jej zadaniami też były skomplikowane operacje specjalne o charakterze militarnych sił ekspedycyjnych.

Służba w GSG-9 jest ustawicznym treningiem i doskonaleniem nabytych umiejętności.

HISTORIA

Nieudana próba odbicia żydowskich zakładników z rąk palestyńskich terrorystów podczas igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 r. była bezpośrednią przyczyną powołania w strukturach niemieckiej Straży Granicznej (BundesGrenschutz) jednostki antyterrorystycznej. Tworzenie jednostki powierzono doświadczonemu funkcjonariuszowi BundesGrenschutz Ulrichowi Wegenerowi jako ekspertowi od walki z terroryzmem i terrorystami - który przeszedł specjalne szkolenia w SAS, HRT FBI (hostage rescue team) oraz izraelskich Siłach Specjalnych.

PRZEZNACZENIE

GSG 9 przygotowywana jest do działania z lądu, wody i powietrza, neutralizacji zamachów bombowych, przeciwdziałania zamachom na życie zagranicznych gości odwiedzających RFN i zwalczania poważnych przypadków przestępczości zorganizowanej. Kolejnym kluczowym zadaniem GSG 9 jest wsparcie szkoleniowe dla sił specjalnych w kraju (np. SEK) i za granicą. W ramach tych zadań jednostka wspierała np. organizację indyjskich jednostek specjalnych.

ORGANIZACJA

GSG 9 stacjonuje w Sankt Augustin pod Bonn. W skład jednostki wchodzą 3 grupy bojowe oraz zespoły wsparcia (dowództwo i sztab, zabezpieczenia technicznego, szkolenia, dokumentacji, operacyjny). Każda z grup bojowych, oprócz podstawowego profilu szkolenia wyznaczonego dla całej jednostki, posiada dodatkowe specjalizacje.

Pierwsza grupa bojowa przeznaczona jest dodatkowo do lądowych operacji antyterrorystycznych. Zadania te mogą obejmować operacje ratowania zakładników, porwania, terroryzm i wymuszenia. Grupa może również być użyta do zabezpieczania miejsc, neutralizacji celów. Liczbę szacuje się na 100 osób.

Druga grupa bojowa jest odpowiedzialna za operacje w środowisku wodnym, na przykład porwania statków lub platform wiertniczych. Grupa posiada około 100 osób.

Trzecia grupa bojowa jest przeznaczona do operacji z powietrza, specjalizuje się w operacjach przeprowadzanych z wykorzystaniem technik spadochronowych, śmigłowców. Grupa liczy około 50 członków.

Oprócz zespołów bojowych w skład jednostki wchodzą zespoły wspierające, których zadania koncentrują się wokół zabezpieczenia logistycznego działań jednostki, w zakresie wyposażenia i uzbrojenia. W ich skład wchodzą np. technicy EOD, odpowiedzialni za wypracowywanie technik związanych z torowaniem wejść oraz wykorzystanie i neutralizację materiałów wybuchowych, zapewnieniem bezpiecznej komunikacji, szkolenia i rekrutacji. Struktura GSG 9, tak jak innych jednostek specjalnych, ewoluuje i jest dostosowywana do nowych wyzwań.

CIEKAWOSTKI O GSG-9

Początkowo jednostka składała się z trzech grup uderzeniowych po 30 komandosów. W 1983 liczbę operatorów w grupie zwiększono do 42. Najmniejszą jednostką są sekcje: szturmowa po 5 operatorów szturmowców i snajperska po 2 strzelców i 1 spottera (zwiadowca).

GSG-9 podlegało ministrowi spraw wewnętrznych RFN, Departamentowi Policji MSW i Dowódcy Straży Granicznej obecnie stanowi elitarną jednostkę BundesPolizei - formacji powstałej po reformie niemieckiej Straży Granicznej.

Jednostka liczy 250 ludzi. Kandydatem do GSG -9 może być funkcjonariusz Straży Granicznej z ponad 2 i pół letnim stażem pracy, o nienagannej opinii w wieku 17-24 lat, posiadający średnie wykształcenie oraz nie posiadający wad wzroku. Aby wstąpić w szeregi GSG-9 trzeba przejść trzyetapową selekcję: na początku selekcji kandydaci są poddawani trzydniowemu egzaminowi sprawdzającemu wiedzę inteligencję, predyspozycje kandydata i sprawność fizyczną (bieg 5 kilometrów w 23 minuty, bieg 100m w 13.4 sekund, skok w dal z miejsca 2.40 m, siedem podciągnięć na drążku, wypchnięcie na ławeczce sztangi równej 75% masy ciała i sprawne posługiwanie się bronią - pistoletem P6 i pm MP-5. Następnie kandydaci pokonują tory przeszkód, sprawdzana jest ich celność i refleks.

Późniejszym etapem jest kurs wstępny trwający 4 miesiące doskonalący wstępnie wybranych kandydatów. Wtedy kursanci doskonalą swoje umiejętności bojowe, odbywają kursy prawnicze, kryminalistyczne i tym podobne.

Najlepsi przechodzą do trzeciego etapu szkolenia trwającego 4 miesiące. W tym etapie szkolenia poznają zaawansowaną taktykę antyterrorystyczną, nowe techniki CQB, zgrywani są w zespoły bojowe a następnie ćwiczą odbijanie zakładników z budynków, samolotów, pociągów, autobusów i statków. Przyszli członkowie oddziału wodnego GSG-9/2 ćwiczą operacje taktyki niebieskiej z komandosami Bundesmarine. Członkowie oddziału spadochronowego ćwiczą skoki spadochronowe różnego rodzaju - w tym zaawansowane techniki HALO/HAHO (skok z bardzo dużej wysokości z niskim otwarciem spadochronu/skok na dużej wysokości z wysokim otwarciem celem np. odpalenia ładunku kierowanego).

Dla potrzeb szkolenia powstał zaawansowany kompleks treningowy w St. Augustin. Centrum szkoleniowe jest wielkim naszpikowanym elektroniką i kamerami killing housem (zamontowane kamery umożliwiają nagrywanie i obserwację akcji). Obiekt powstały w 1984 roku, kosztem 8 milionów dolarów, zawiera klatki schodowe, makiety budynków i pojazdów ulokowane w podziemnych pomieszczeniach treningowych.

Oprócz czarnej taktyki GSG ćwiczy ochronę VIP, języki obce, nurkowanie, wspinaczkę górską, surwival, zieloną taktykę, bojową jazdę samochodami, wcielanie się w personel lotniczy oraz odbywają szkolenia w sojuszniczych jednostkach (SAS, SBS, Delta Force, Devgru/Seal 6, GIGN, HRT, Sayeret Matkal i Yamam. GSG-9 szkolił operatorów sił specjalnych Singapuru, Holandii, Argentyny, Korei Południowej, Albanii oraz ćwiczył z naszym GROM-em. Na podstawie treningów GSG-9, których elementy poznał wywiad ZSRR opracowano projekt powstania rosyjskiej Grupy A - zwanej ALFĄ.

GSG-9 ćwiczy z jednostkami tj. GIGN, SAS, GEO, GROM, GIS, DELTA FORCE, HRT FBI, SEALS 6 TEAM.

DZIAŁALNOŚĆ

 Oficjalnie ok. 1500 realizacji zadań.

 Najsłynniejsze

 Ochrona Igrzyska Olimpijskich w Montrealu oraz Innsbrucku.

 Noc 17/18.10.1977 – Magiczny ogień – Mogadishu – szturm na samolot Lufthansy – wszyscy terroryści wyeliminowani – straty własne i cywilne 0.

 Lata 80 i 90-te – udział w przeciwdziałaniu terrorystom z RAF (Frakcji Czerwonej Armii), grupy terrorystów odpowiedzialnych za szereg ataków terrorystycznych w Niemczech.

 1993 r. odbicie samolotu linii KLM z Tunisu do Amsterdamu na lotnisku w Düsseldorfie, porwanego przez egipskiego terrorystę.

 1994 powstrzymanie buntu w więzieniu bez ani jednego strzału.

 2000 – pomoc w uwolnieniu zakładników na Filipinach.

 2001 – pomoc w uwolnieniu 4 niemieckich turystów w Egipcie.

 2001- 2002- aresztowania terrorystów powiązanych z zamachami z 11 września.

 2004 r. ochrona ambasady RFN wraz z jej personelem w Bagdadzie. Podczas jednego z konwojów zginęło 2 komandosów, których samochód został trafiony przez pocisk RPG.

15 operatorów GSG-9 ochraniało niemieckie placówki dyplomatyczne w Iraku i Afganistanie, w czasie tych operacji GSG-9 straciła 3 ludzi. Ostatni z poległych operatorów GSG-9 zginął w 2007 w Jallalbadzie.

REORGANIZACJA

GSG-9 należy obecnie do Bundesgrenchutzu – Niemieckiej Straży Granicznej – przekształconej w Policję Federalną. Poza walką z terroryzmem GSG-9 wspiera policyjne jednostki SEK Sondereinsatzkommando (oddziały antyterrorystyczne) i agentów BKA - Federalnej Policja Kryminalnej Niemiec (Bundeskriminalamt) w walce z nowym pokoleniem brutalnych mafiosów z Rosji, Turcji, Albanii i Polski. Utrzymało prawo noszenia nazwy.

WYPOSAŻENIE

Uzbrojenie:

• Pistolety: H&K różnych odmian, Glock i SIG Arms.

• Pistolety maszynowe rodziny MP-5, Mp-7.

• Karabinki H&K HK-53, Hk-33 i G-36, Steyr AUG, SIG - 552, AKMS

• Granatniki to MZP-1 i AG-36

• Strzelby HK 502 i Benelli

• Karabiny maszynowe G-8

• Snajperzy posiadają G-3SG1, Mausery SP66, Erma SR-100 i DSR-1 oraz H&K PSG-1

Pojazdami są samochody cywilne, ambulanse, pojazdy opancerzone Thyssen SW-4, helikoptery (Bell UH-1D, Eurocopter Puma, EC-135 i EC-155).

Mundury GSG - 9 to kombinezony bojowe z nomeksu, tytanowe hełmy Ulbrichta z przyłbicami, kamizelki kuloodporne, kamizelki taktyczne i inne nowoczesne wyposażenie operatora jednostki AT. Na potrzeby GSG-9 firma Adidas opracowała pierwsze w świece nowoczesne buty taktyczne. Łączność opiera się na rozwiązaniach Motoroli.