Jedną z pozytywistycznych powieści, w której możemy ujrzeć obraz naszej stolicy, Warszawy w tamtych latach jest ‘Lalka’ Bolesława Prusa. Powieść ukazywała się na łamach "Kuriera Codziennego" w latach 1887- 1889. W 1890 roku opublikowano pierwsze wydanie książkowe. Celem Bolesława Prusa było stworzenie dzieła jak najbardziej bliskiego obiektywnej rzeczywistości, gdzie postaci i wydarzenia były jak najbardziej naturalne i prawdziwe. Tłem wydarzeń jest stolica. Przechadzając się wraz ze Stanisławem Wokulskim po jej ulicach, placach, odwiedzając pałace i kościoły, znajdujemy się w prawdziwych, istniejących w rzeczywistości miejscach. Nawet dzisiaj w stolicy na niektórych budynkach są powieszone tablice, że tu oto znajdował się sklep Stanisława Wokulskiego, czy mieszkanie Ignacego Rzeckiego.

Warszawa w powieści odgrywa bardzo ważną . Stanowi tło dla przedstawionych wydarzeń. Realistyczne przedstawienie stolicy dokładnie opisuje zarówno wygląd budynków jak i obraz ówczesnego społeczeństwa. Podane fragmenty powieści ukazują nam, że tak naprawdę w tym mieście funkcjonują dwa światy, „ lepsza Warszawa, czyli bogatych” oraz „ gorsza, tych biednych”.

Lepsza cześć stolicy to ta, w której mieszkają arystokraci , bogate oraz zamożne osobistości. Jest to obszar między Kolumną Zygmunta a Pomnikiem Kopernika. Obszar jest spokojny, elegancki (W ogóle ulica przedstawiała się czysto, spokojnie i wesoło.), (jest to chyba najżółcijsze miasto pod słońcem.).Brukowane ulice pełne są powozów, a chodnikami w obie strony podążaja tłumy ludzi.Krajobraz jest wprost piękny. Właśnie w takim miejscu swój sklep ma Wokulski oraz stoi kamienica należąca do Łeckiego. Miasto w tym miejscu jest zadbane, czyste i bezpieczne. W bramach stoją stróże. Inne obszary „ lepszej części „ miasta uwiecznone w powieści to między innymi pałacyk hrabiny, Karolowej, której Wokulski składał wizyty, znajdujacy się w Alejach Ujazdowskich, czy również Łaznieki, czyli miejsca spotkań zamożnych mieszkańców stolicy.

„Gorsza częsć „ miasta opisana w powieści to Powiśle oraz Nalewki. Tutaj obraz jest całkiem inny, szary, „ zimny”. Nie ma tu kolorowych kamienic, czystych, zadbanych ulic. Domy to rudery pozapadane w ziemie zamieszkane przez biednych robotników. Ludzie tej czesci stolicy to osoby które mieszkający w skrajnej nedzy,Chorzy, brudni oraz często bez dachu na głową. Ludzie o poszarpanej psychice, którzy żyja od dnia do dnia z myślaą, że kolejny dzień może być jeszcze gorszy od poprzedniego. Obraz tego miejsca jest tragiczny.

Jak możemy zauważyć Bolesław Prus stara się jak najbardziej przybliżyć obraz miasta w tamtych latach. Opisuje je z wielką dokładnością. Odtwarza wygląd ulic domów, w których spotykamy bohaterów powieści.Autor również zadbał o klimat i atmosferę opisywanych miejsc.Ni9e ma tutaj miejsca na jakiekolwiek upiększenia.

Powiśc „ Lalka” ukazuje nam życie wielkiego miasta oraz charakterystycznych dla tamtych czasow dwóch czesci społeczeństwa, ludzi bogatych i tych biednych.Uwazam, ze autor popisal się wielkim profesjonalizmem piszac ten utwor oraz ukazując w takiej dkokladnosci Warszawe tamtych czasow.