Antyk XIII w p.n.e. do V w.n.e. Homer – Iliada i Odyseja

Sofokles - Antygona

Średniowiecze V w.n.e. do XV w.n.e. Bogurodzica; Kazania Świętokrzyskie; Kronika Gala Anonima

Renesans (Odrodzenie) XVI w.n.e. Jan Kochanowski – Fraszki, Pieśni, Treny

Mikołaj Rej – Figliki, Żywot człowieka poczciwego

Andrzej Frycz Modrzewski – Łaski, czyli o karze za mężobójstwo

Barok XVI w.n.e. do XVIII w.n.e. Jan Andrzej Morsztyn – Do trupa

Wacław Potocki – Transakcja wojny chocimskiej

Jan Chryzostom Pasek – Pamiętniki

Piotr Skarga – Kazania sejmowe

Oświecenie II poł. XVIII w.n.e. do XIX w.n.e. Ignacy Krasicki – Bajki i przypowieści

Stanisław Trembecki - Bajki

Franciszek Zabłoci – Fircyk w zalotach

Wojciech Bogusławski – Utworzył teatr Narodowy

Stanisław August Poniatowski – Ostatni król Polski

Romantyzm XIX w.n.e. Adam Mickiewicz – Ballady i romanse; Pan Tadeusz; Dziady

Juliusz Słowacki – Anhelli; Balladyna; Beniowski; Kordian

Cyprian Kamil Norwid - Wesele

Aleksander Fredro – Pan Jowialski; Mąż i żona

Fryderyk Chopin – Kompozytor, muzyk (pianista); C-Moll

Pozytywizm II poł XIX w.n.e. Henryk Sienkiewicz – Latarnik; Quo Vadis

Bolesław Prus – Katarynka; Antek

Maria Konopnicka – Nasza szkapa; W piwnicznej izbie; Jaś nie doczekał

Eliza Orzeszkowa – Marta; Pan Graba

Jan Matejko – malarz; Kazanie Piotra Skargi; Stańczyk; Rejtan

Młoda Polska II poł XIX w.n.e. do I poł. XX w.n.e. Stefan Wyspiański – Warszawianka; Noc listopadowa

Kazimierz Przerwa Tetmajer – melodia Mgieł Nocnych;

Stefan Żeromski – Syzyfowe Prace

Bolesław Leśmian – Sad rozstajny

Dwudziestolecie Międzywojenne I poł XX w.n.e. Stefan Żeromski – Uciekła mi przepiórka; Przedwiośnie

Stanisław Ignacy Witkiewicz - Wariat i zakonnica; Pożegnanie jesieni

Jarosław Iwaszkiewicz – Panny z wilka

Maria Dąbrowska – Noce i dnie

Współczesność XX w.n.e. do …………. Aleksander Kamiński – Kamienie na szaniec

Jan Twardowski – Sumienie ruszyło

Stanisław Lem – Test pilota Pirxa

Czesław Miłosz – Miasto bez iimienia

Wisława Szymborska – Dlatego żyjemy

Sławomir Mrożek – Wesele w Atomicach

Antoni Słonimski - Alarm

Ryszard Kapuściński - Lapidarium

Zbigniew Herbert – Pan Cogito

Tadeusz Różewicz - Pułapka

Penderecki - kompozytor

Abakanowicz - Żeźbiarka

Miron Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego