Wszystkie duchy, które pojawiają się na obrzędzie dziadów, napominają zebranych, że pełnię człowieczeństwa można osiągnąć tylko przez doznanie wszystkich ziemskich uczuć: miłości, lecz także goryczy. Poza tym przestrzegają przed bezdusznością , egoizmem i krzywdzeniem drugiego człowieka. Istotne wydaje się to, że nawet pozornie nie grzesząc, sprzeniewierzamy się swemu człowieczeństwu- przykład Zosi i Aniołków. Nie można zatem popadać w skrajności. Trzeba dążyć do poznania wszystkiego, co ludzkie i nie zapominać o istnieniu drugiego człowieka.

Przykładem takiego człowieka jest'' Antygona'' sofoklesa tytułowa bohaterka Odważyła się wbrew zakazowi królewskiemu pochować ciało zmarłego brata, którego ogłoszono zdrajcą ojczyzny. Skazana za ten czyn na śmierć nie uznaje zarzucanej jej winy, ale odważnie broni słuszności własnych przekonań. Dumna, niezłomna i silna, zgadza się z wyrokiem Kreona. Antygona jest postacią jak najbardziej godną naśladowania, a jej negatywne cechy jak skłonność do załamanie w skrajnych momentach czy odrobina pychy są elementami nieodłącznie związanymi z życiem człowieka i każdy sam musi z nimi walczyć.Oddała życie za swojego brata .

Kolejnym przykładem takiej osobowości jest Rudy Jedny z głównych bohaterów ''Kamieni na Szaniec'' A. Kamińskiego 23 marca 1943 r. został aresztowany przez gestapo. Katowano go Pawiaku, bito po twarzy, głowie, kopano po brzuchu, miażdżono dłonie. Był cały siny, dowiódł tam swojej ogromnej odwagi i przytomności umysłu, okazał się silny psychicznie, nie zdradził swych kolegów.

Nie wolno też pominąć głównej bohaterki ''siłaczki''Stanisławy Bozowskiej która poświęciła życie w służbie ideałom.która poświęciła życie w służbie ideałom. Stanisława jest bohaterką o niezwykłej sile charakteru. Odważnie i konsekwentnie realizuje swoje plany. Nie daje się pokonać trudnościom i przeciwnościom losu. Jest tak pewnie dlatego, że ona naprawdę wierzy w ideę pomocy ubogim i docenia wartość pracy wśród nich. Jest uparta, cechuje ją wewnętrzna siła i hart ducha. Umie zrozumieć położenie chłopów, wie, że niełatwo im zdobywać wiedzę, kiedy codziennie muszą walczyć o podstawowe środki do życia. Mimo to potrafi rozbudzić w nich chęć do nauki, zainteresowanie wiedzą.

Podzielam pogląd iż stwierdzenie autora ''dziadów'' dotyczące kongzystencji człowieka jest prawdziwe, sądze , że życie człowieka opiera się na miłości do bliźnich , bez tego życie ludzkie nie miało by sensu .Dzięki miłości w sercu ludzie postępują dobrze i ich życie jest znacznie weselsze niż życie zadufanych w sobie egoistów .