W swojej rozprawce postaram się dać odpowiedź na pytanie, czy pieniądze mogą dać człowiekowi szczęście. Według mnie oczywiście mogą dać szczęście, ale nie znaczy to, że są najważniejsze w życiu. Nie wszystko jest przecież na sprzedaż. Mam nadzieję, że poniższe argumenty potwierdzą moją tezę.

Zacznę od przytoczenia słynnych słów Marylin Monroe: "Pieniądze szczęścia nie dają, dopiero zakupy". Samo posiadanie majątku nic w nasze życie nie wnosi, nie jesteśmy przez to ani bardziej, ani mniej szczęśliwi. Jednak dzięki pieniądzom możemy kupić wiele rzeczy, które ułatwią lub urozmaicą nasze życie. Niektóre pasje i marzenia wymagają pewnego nakładu pieniężnego. W takim przypadku, dobrze wydane pieniądze mogą nas uszczęśliwić.Z drugiej strony, posiadanych pieniędzy nie musimy wydawać na zaspokajanie własnych potrzeb. Wiele radości może nam sprawić obdarowywanie innych. Możemy ofiarować komuś ciekawy prezent lub pewną kwotę pieniędzy, jeśli wiemy, że ta osoba jej potrzebuje. Nasze zadowolenie będzie wtedy wynikało z radości drugiego człowieka.

Oczywiście posiadanie pieniędzy może też mieć negatywne skutki. Wiele osób daje się tak bardzo pochłonąć magii pieniądza, że zapomina o tym, co w życiu najważniejsze. Dla takich ludzi nie liczy się już nic poza pomnażaniem swojego majątku. W takim przypadku pieniądz staje się początkiem lawiny nieszczęść, która może zniszczyć człowieka.

Poza tym, wartości takie jak rodzina, uczucia, miłość nie dają się ani zmierzyć, ani kupić. Za pieniądze nie kupimy sobie przywiązania innych ludzi. Zdarza się oczywiście często, że bogaci ludzie są otoczeni przez mnóstwo pseudo-przyjaciół, ale moim zdaniem tym przyjaciołom najbardziej właśnie zależy na pieniądzach.

Ktoś może zgodzić się z tym, że miłości nie da się za pieniądze kupić, ale może też dodać, że bez pieniędzy nie da się założyć rodziny. Tylko po części jest to prawda. Rodzina to nie tylko dom, jedzenie i meble. Rodzina to przede wszystkim miłość, ciepło domowego ogniska, bezpieczeństwo. Tych wartości nie da się kupić w żadnym sklepie, a każdy chyba przyzna, że bez nich rodzina byłaby niepełna.

Powyższe rozważania doprowadziły mnie do jednego wniosku - pieniądze mogą dać nam szczęście, ale są tylko martwą rzeczą i to od nas zależy, w jakim celu je wykorzystamy. Dzięki pieniądzom możemy znacznie ułatwić życie sobie i innym, ale zawsze musimy pamiętać, że są sprawy od nich ważniejsze, bezcenne.