Wielu spośród bohaterów literackich często zostaje przez nas bardzo dobrze zapamiętanych. Powodem, dla którego staramy się o nich pamiętać jest to, że posiadają cechy, które nam imponują i sprawiają, że chcemy się do nich upodobnić. Postacią, która niewątpliwie fascynuje swoim charakterem i sposobem życia każdego z nas jest tytułowy bohater utworu Antoine de Saint-Exupéryego pt. „Mały Książe”. Dlatego też w mojej pracy chciałbym opisać tę postać udowadniając, iż warto ukazać ją w teatrze lub filmie.

Mały Książę jest miłym, czarującym dzieckiem o jasnych włosach i sympatycznej buzi. Najprawdopodobniej pochodzi z planety oznaczonej numerem B-612, która swą wielkością nie przekraczała rozmiarów małego mieszkania. Książę uwielbiał oglądać zachody słońca, a że jego planeta była malutka, mógł robić to właściwie na okrągło... Oprócz tego prowadził bardzo długie rozmowy ze swoją przyjaciółką Różą. Nasz bohater, ponieważ był jednak dzieckiem, uwielbiał zadawać pytania - zwłaszcza trudne i niewygodne. Kiedy jednak ktoś pytał jego, nie lubił odpowiadać. Był bardzo żywiołowy i zawsze szczerze reagował. Przykładowo, kiedy pewnego razu pilot zlekceważył go, mając, w swoim mniemaniu, ważniejsze sprawy, chłopak był zły, a zaraz potem płakał. Największym uczuciem książę darzył różę, jedyną roślinę na swojej planecie. Nigdy jednak nie uzyskał odpowiedzi na pytanie, czy ona także go kocha. Dlatego zaczął podróżować - miał zamiar znaleźć w ten sposób odpowiedź na pytanie o miłość. Najpierw wydawało mu się, że w jego wieku za wcześnie na miłość, potem jednak zmienił zdanie i wiedział, że kocha różę. Chłopczyk zrozumiał, że bardzo ważna w życiu każdego człowieka jest przyjaźń, miłość i odpowiedzialność za tych, których się kocha. Zrozumiał również, że konieczny jest szacunek do innych ludzi. W końcu jednak daje się ukąsić wężowi i zabić, ponieważ tylko w taki sposób może powrócić do ukochanej. Mocno wzruszyła mnie jedna z ostatnich myśli księcia, który stwierdził, że przyjemnie jest wiedzieć, iż ma się bliską osobę, nawet w chwili śmierci.

Podsumowując chciałbym jeszcze raz zwrócić uwagę na to jak bardzo Mały Książę jest postacią wyjątkową, która w imię przyjaźni poświęca całego siebie oddając życie dla swej ukochanej róży. To dzięki niemu możemy zrozumieć, jak bardzo ważne jest posiadanie przyjaciół, o których możemy ciągle zabiegać, troszczyć się i dbać. Przesłanie płynące z utworu Antoine de Saint-Exuperyego stanowi ogromną wartość, która z pewnością w postaci ekranizacji lub przedstawienia teatralnego przyciągnęłaby bardzo wielu widzów.