Żeby nie było pomyłek:

Emily Jane Brontë (ur. 30 lipca 1818 w Thornton, zm. 19 grudnia 1848 w Haworth) - angielska pisarka i poetka.

Wspólnie z siostrami Charlotte i Anną Emily od wczesnych lat młodości pisała wiersze i opowiadania. Niewiele utworów z tego okresu zachowało się, w zasadzie tylko wierszowane wypowiedzi bohaterów opowieści (zob. The Brontë's Web of Childhood, Fannie Ratchford, 1841). W roku 1845 siostry wspólnie wydały kolekcję swoich poezji, wszystkie pod męskimi pseudonimami (Poems by Currer, Ellis and Acton Bell). Emily nazwała się "Ellis Bell".

W 1847 roku Emily Brontë napisała swoją jedyną powieść - gotyckie, pełne pasji Wichrowe wzgórza (Wuthering Heights), która na stałe weszła do kanonu literatury angielskiej i została wielokrotnie sfilmowana.

Charlotte Brontë (ur. 21 kwietnia 1816, zm. 31 marca 1855), angielska pisarka i poetka.

Wspólnie z siostrami Emily Jane i Anną od wczesnych lat młodości pisała wiersze i opowiadania. Niewiele utworów z tego okresu zachowało się, w zasadzie tylko wierszowane wypowiedzi bohaterów opowieści (zob. The Brontë's Web of Childhood, Fannie Ratchford, 1941). W roku 1845 siostry wspólnie wydały kolekcję swoich poezji, wszystkie pod męskimi pseudonimami (Poems by Currer, Ellis and Acton Bell).

Powieści

Dziwne losy Jane Eyre (Jane Eyre, opublikowana w 1847)

Shirley (wydana w 1849)

Villette (wydana w 1853)

The Professor (napisana jeszcze przed Jane Eyre, wydana pośmiertnie w 1857)

W Polsce ukazały się: Dziwne losy Jane Eyre i Villette.

Jean Rhys w 1966 napisała prequel do powieści Dziwne losy Jane Eyre pt. Szerokie Morze Sargassowe.

Anne Brontë (ur. 17 stycznia 1820 w Thornton - zm. 28 maja 1849 w Scarborough) - angielska pisarka, jedna z trzech sławnych sióstr-pisarek Brontë.

Anne urodziła się w Thornton, w hrabstwie Yorkshire (Anglia). Jej matka umarła rok później, po tym jak rodzina przeniosła się do Haworth. Śmierć matki i czworga z rodzeństwa miała wpływ na jej dalsze życie. Wraz z siostrami kształciła się w pensji dla niezamożnych w Westmoreland. Później pracowała jako guwernantka. Wspólnie z siostrami Charlotte i Emily Jane od wczesnych lat młodości pisała wiersze i opowiadania. Razem wydały w 1846 tomik poezji, w którym Anna opublikowała swoje poezje pod pseudonimem Acton Bell. Umarła w nadmorskim kurorcie Scarborough w Anglii, gdzie leczyła gruźlicę (na tę samą chorobę zmarł przed nią jej brat Branwell i dwie siostry - Maria i Elizabeth), a jednocześnie w miejscu, w którym rozgrywały się wydarzenia zawarte w jej powieściach. Tam też została pochowana na Cmentarzu Parafialnym Św. Marii.

Anne wydała dwie powieści:

Agnes Grey - historia guwernantki, zawierająca elementy autobiograficzne (1847)

The Tenant of Wildfell Hall - związana z losem jej brata Branwella (1848)

Żadna z nich nie została wydana w Polsce.

Ponadto wydana też została biografia rodziny Brontë - książka Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej "Na plebanii w Haworth". (do zdobycia bardzo rzadko na Allegro)

A także książka Ewy Kraskowskiej

Siostry Bronte