Czym jest szczęście? Na początku wypowiedzi warto się zastanowić nad znaczeniem tego słowa. Jest ono ważne i w moim wypracowaniu na pewno wiele razy się powtórzy. Szczęśliwy chciałby być każdy. A szczęście dla każdego znaczy coś innego. Jedni rozumieją je przez miłość, przyjaźń lub zdrowie, a dla niektórych pieniądze lub karierę. Ale czy pieniądze dają szczęście? Nie zawsze. Choć w dużej mierze się do niego przyczyniają. W mojej pracy postaram przedstawić argumenty, które potwierdzą wybraną przeze mnie tezę.

Pierwszym argumentem jest możliwość spełnienia marzeń dzięki pieniądzom. Jak ma się pieniądze można spełniać swoje potrzeby, typu zagraniczne wycieczki lub najnowsze nowinki techniczne. Szczególnie nastolatkom takie gadżety dają szczęście. Młodzież lubi mieć wiele nowych rzeczy i chwalić się rówieśnikom, więc takie wynalazki na pewno dają im satysfakcję i namiastkę szczęścia. Z dorosłymi jest podobnie. Jednak nawet gdy ma się pieniądze nie zawsze one dają w pełni szczęśliwe życie, bo zawsze potrzeba czegoś więcej. To miłość i rodzina zazwyczaj są czymś, dla którego oddalibyśmy skarby świata i prawdziwego uczucia nie da się kupić za pieniądze. Kupiona miłość jest niczym innym jak kłamstwem dla dóbr materialnych- chyba tak to można ująć.

Kolejnym argumentem potwierdzającym moją tezę jest to, że dzięki pieniądzom możemy zapewnić sobie dogodne życie. Nie raz słyszało się o takiej sytuacji, kiedy to mąż zarabiał pieniądze, a kobieta opiekowała się dziećmi w domu. To jest dobre rozwiązanie, bo dzieci mają mamę zawsze przy sobie, są zadbane, mają wszystko co może zapewnić niepracująca matka, a i tak nic im nie brakuje. Wtedy to właśnie mężczyzna zapewnia dogodne życie zarabiając pieniądze i teoretycznie nic przy tym nie niszcząc.

Trzecim argumentem może być to, że dzięki mądremu korzystaniu z pieniędzy można zadbać o swój wygląd, kondycję czy zdrowie, bo stać nas na coś, czego niezamożni nie mogą mieć. Są nimi np. leki, operacje plastyczne czy częste uczęszczanie na basen, siłownię itp. Dzięki nim możemy poprawić swoje samopoczucie. A wiadomo, że jest ono podstawą szczęścia-bez niego nie można być szczęśliwym. Bo jak można być zadowolonym, gdy na każdym kroku dokuczają nam kompleksy i nie dają nam normalnie żyć? Nie da się. Dlatego właśnie pieniądze dają nam okazję do zmienienia siebie na lepsze.

Moja wypowiedź nie byłaby w pełni rozwinięta, gdybym nie przytoczyła kolejnego, ważnego argumentu jakim jest pomoc potrzebującym. Biednym ludziom pieniądze dałyby szczęście, gdyż ludzie tacy nie mają pieniędzy na podstawowe potrzeby życiowe. Potrzebują oni pomocy od innych, proszą nie tylko o pieniądze, lecz również o jedzenie, czy ubrania. Są to rzeczy materialne, które można kupić za pieniądze. Za pieniądze można kupić produkty, więc osoba bogata pomagając takim osobom nie tylko ich uszczęśliwia, ale także siebie. Wiadomo, że pomoc innym poprawia humor, a jak już wcześniej napisałam-dobre samopoczucie to również szczęście.

Zapewne można by przedstawić jeszcze wiele argumentów potwierdzających moją tezę. Między innymi ułatwianie lepszego startu w życiu. Pieniądze są człowiekowi do życia bardzo potrzebne, pomagają w realizacji najważniejszych życiowych celów. Bez nich nie byłby możliwy rozwój człowieka. Chcę też dodać, że bez pieniędzy nie jest możliwe spełnienia najważniejszych życiowych funkcji oraz zapewnienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Moim zdaniem w świetle przytoczonych argumentów zostały potwierdzony mój pogląd w sprawie roli pieniędzy w życiu człowieka. Pomimo niezgodności mojej opinii z opinią rówieśników, uważam, że chociaż pieniądze szczęścia nie dają to przyczyniają się do niego.