Konrad, bohater III części Dziadów, Adama Mickiewicza oraz Kordian, główny bohater ksiązki Juliusza Słowackiego, obie te postaci można uznać za bohaterów romantycznych. W swojej rozprawce postaram się jak najlepiej uargumentować moją tezę.

Na początku chciałabym pokrótce scharakteryzować typowego bohatera romantycznego. Z reguły jest tonieszczęśliwy samotnik, bez żony i dzieci, który w życiu kieruje się w wyborach uczuciami, a nie rozumiem. Często jest to buntownik przeciw zastanym normom,tajemniczy poeta odczuwający swoją nadprzyrodzoną moc i potęgę, świadomy wartości swojego talentu i zarazem patriota, który ciągle przeżywa wewnętrzne rozterki. Pod wpływem swoich przeżyć przechodzi metamorfozę.

Konrad przeszedł metaorfozę z Gustawa, kochanka. Jego celem staje się ratowanie ojczyzny. W "Wielkiej Improwizacji" przedstawiony jest monolog między Konradem a Bogiem. Bohater uważa się za kogoś wyższego nie tylko od ludzi, jest pewien swojej mocy i potęgi, aż tak, że gotów jest rywalizować ze Stwórcą, dlatego uosabia ideę prometeizmu. Buntuje się przeciwko niemu ponieważ uważa, że jest on obojętny wobec cierpień ludzkich, dlatego sam Konrad czuje się odpowiedzialny za losy narodu. Zaczyna bluźnić, staję się pyszny i niepokorny dlatego szbko opętują go złe moce. Zarzuca Bogu racjonalizm i przestaje wierzyć w spawiedliwość boską, dlatego sam chce władać zjawiskami przyrody i ludzkimi duszami.

Desperacja i swiadomość cierpienia narodu i męczonych przyjaciół Konrada doprowadza go do obłedu, ryzykuje nawet własne życie. Jest gotów poświęcić siebie w zamian za wolność ojczyzny. Bóg jednak nie słucha jego wezwania. Wreszcie wypowiada największą jego zdaniem obelgę pod adresem Boga, nie kończy jej jednak ponieważ mdleje.

Analizując postać Kordiana wyróżniamy kilka etapów jego dojrzałości. Pierwczym etapem jest jego młodość. Jako młodzieniec szuka sensu życia, jest nieszczęśliwie zakochany w starszej od siebie Laurze, któa uważa go za dziwaka. Jego wahania nastrojów i wrażliwość zaczynają go męczyć dlatego postanawia popełnić samobójstwo, któremu na szczęście udaje się zapobiedz.

Drugim momentem życia Kordiana są jego podróże, w których jest już dojrzalszy i bardziej doświadczony. Bohater obserwuje świat i to jakimi wartościami kierują się ludzie. Zauważa, że w świecie nie ma miłości i dobra. Znów miłość okazuje się niczym, ponieważ Wioletta bardziej ceniła sobie bogactwo Kordiana niż jego uczucia, a biskup bardziej był zaapsorbowany śpiewem papużki niż wysłuchaniem bohatera, dlatego zaczyna on nawet tracić wiarę.

Momentem kulminacyjnym okazuje się monolog na Mont Blanc. Cała jego przeszłość okazała się drogą, która wskazała mu prawdziwy cel, czyli działanie dla dobra ojczyzny. Wypowiadając słowa "Jam jest posąg człowieka, na posągu świata" wydaje mu się że cały świat jest w zasięgu jego ręki. Zaczyna zauważać swoją potęgę i czuje moc. W jego metamorfozie chce stać się jak Winkelried, zbawić swój naród – ciemiężoną Polskę.

Dalsze losy Konrada to chęć zwyciężenia z carem. Działa samotnie ponieważ nikt nie jest na tyle odważny by zabić silnego władcę. Konrad postępuje szybko i chaotycznie, co skazuje go na klęskę.

Myślę że przedstawione przeze mnie argumenty potwierdzają to, że obaj z wyżej wymienionych bohaterów byli romantykami. Łączy ich wiele cech wspólnych, takich jak nadwrażliwość, nieszczęśliwa miłość, próba samobójstwa i wielki patriotyzm. Oboje widzą niesprawiedliwość tego świata, dlatego przechodzą metamorfozę. Ich życiowe doświadczenia sprawiły, że wierzą w jedyną prawdziwą miłość – miłość do ojczyzny, dlatego używają swojej mocy by dla niej walczyć.