Egida to tarcza Zeusa, chroniła go przed atakami nieprzyjaciół. Pod egidą to pod pod osłoną, godłem, znakiem, patronatem, opieką.

Nić Ariadny - Ariadna dała Tezeuszowi kłębek nici, kiedy ten wchodził do Labiryntu Minotaura, by rozwijał ją wchodząc, a potem w czasie powrotu zwijał i dzięki temu wiedział, gdzie jest wyjście 1. myśl przewodnia, 2. to, co umożliwia znalezienie drogi powrotnej.

Po nitce do kłębka - Ariadna dała Tezeuszowi kłębek nici, kiedy ten wchodził do Labiryntu Minotaura, by rozwijał ją wchodząc, a potem w czasie powrotu zwijał i dzięki temu wiedział, gdzie jest wyjście. Dojść do czegoś poznając kolejne szczegóły, trafić bezbłędnie do celu.

Tantal był synem Zeusa, ucztował z bogami, poprzez spożywanie ambrozji i nektaru stał się nieśmiertelny. Nie był jednak wobec bogów lojalny. Wykradał boski pokarm i zanosił go ludziom. Był również okropnym plotkarzem. Nie potrafił zatrzymać dla siebie historii zasłyszanych na Olimpie. Wreszcie cierpliwość Zeusa się skończyła. Za swoje przewinienia Tantal został strącony do Tartaru, gdzie doznawał straszliwych mąk. Cierpiąc głód, nie mógł dosięgnąć owoców wiszących nad jego głową, umierając z pragnienia nie mógł napić się wody, w której był zanurzony po szyję, tuż nad nim chwiał się głaz, grożąc mu w każdej chwili zmiażdżeniem. Męki Tantala - ogromne cierpienia, surowa kara.

Pięta Achillesa – Achilles syn Peleusa i boginki Tetydy. Heros. Matka zanurzyła go w Styksie, chcąc, aby był odporny na ciosy. Trzymała go za piętę. Ta część ciała została nieodporna. Oznacza słaby punkt, słabości, brak zdolności w jakiejś dziedzinie.

Róg obfitości – Złamany róg kozy Amaltei, opiekunki Zeusa, który napełniał się wszystkim czego pragnął jego właściciel. Oznacza niekończące się dobra, bogactwa.

Stajnia Augiasza - miejsce, w którym panuje wielki bałagan, brud, nieporządek. Augiasz, król Elidy, miał od 30 lat niesprzątaną stajnię, w której było kilka tysięcy sztuk bydła. Herakles oczyścił ją, była to jedna z 12 prac, które musiał wykonać dla króla Eurysteusza.

Złote runo to według mitologii greckiej złota skóra barana strzeżona przez smoka, po którą wyprawiali się Argonauci pod wodzą Jazona. W znaczeniu przenośnym oznacza bogactwo, majątek, wielkie sprawy, rzeczy trudno osiągalne, np. Była to istna wyprawa po złote runo wiedzy.

Pandora w mitologii greckiej to pierwsza kobieta na Ziemi, którą Zeus zesłał jako karę dla ludzi za to, że Prometeusz wykradł bogom ogień z Olimpu. Otrzymała szczelnie zamkniętą glinianą puszkę, którą Epimeteusz i Pandora z ciekawości otworzyli. Znajdowały się w niej wszelkie nieszczęścia, które rozeszły się na cały świat. Puszka Pandory jest symbolem nieszczęść, czegoś, co wywołuje mnóstwo nieprzewidzianych trudności, źródło niekończących się smutków i kłopotów.

Koszula Dejaniry – w mitologii greckiej ubranie, przez które zginął Herakles, przygotowane przez jego żonę Dejanirę. Gdy małżonkowie przeprawiali się przez rzekę, Dejanirę porwał centaur Nessos. Herakles zabił go. Umierając Nessos powiedział Dejanirze, że jego krew zapewnia wierność małżeńską. Posłuchała go i uprała w jego krwi ubranie Heraklesa. Gdy ten ją założył, zginął w mękach. Oznacza działanie w dobrej wierze, które jednak przynosi fatalne skutki, a także coś, co sprawia ogromne cierpienie, męczarnie, od których nie można uciec.

Kompleks Edypa - podświadomy pociąg seksualny chłopca do matki, łączący się ze strachem przed ojcem jako rywalem i niechęcią do niego, lękiem przed jego karą i poczuciem winy.Wyrocznia ostrzegła króla tebańskiego – Lajosa, że polegnie z ręki własnego syna, który ożeni się z jego żoną, a swoją matką, Jokastą. Gdy im się narodził syn, przekłuli mu pięty żelaznymi kolcami, związali i wyrzucili w górach. Dziecko znaleźli pasterze, a następnie zanieśli do Koryntu.