Antarktyda ma powierzchnię 14 mln km^2, leży na wszystkich półkulach oprócz północnej, wzdłuż bieguna południowego. Oblewa ją Morze Rossa, Weddella, Bellingshausena, Amundsena i Oceany: Indyjski, Atlantycki i Spokojny. Należą do niej wyspy: Orkady Południowe i Kerguelena oraz półwysep Antarktyczny.

Pod lądolodem znajduje się skaliste podłoże, które w wyniku nacisku ogromnych mas lodu zostało wgniecione, więc znaczna część podłoża Antarktydy to głębokie depresje. Od Morza Weddella do Ziemii Wiktori ciągną się Góry Transantarktyczne. Najwyższym szczytem kontynentu jest Masyw Vinsona (5140 m.n.p.m) położony w Górach Ellswortha. Wystające ponad lodową pokrywę wzniesienia są zwane nunatakami. Pozbawione lodu są również niewielkie odcinki wybrzeża oraz oazy (obszary z łagodniejszym klimatem). Jedyna rzeka to Onyx. Płynie tylko latem i jest zasilana wodami z topniejącego lodowca Wright. Największym ze 145 jezior podlodowcowych jest Wostok.

Antarktyda jest nazimniejszym regionem na Ziemi, nazywa się się ją lodową pustynią. Klimat panujący we wnętrzu kontynentu jest bardzo suchy. Występują bardzo silne wiatry oraz zjawisko dnia i nocy polarnej.

W niepokrytych lodem oazach występuje skąpa roślinność, złożona głównie z mchów, porostów oraz glonów. Żyją tam zwierzęta takie jak: pingwiny, foki, lamparty morskie, wieloryby, delfiny.

Na Antarktydzie występują czynne wulkany. Jednym z nich jest Erebus (3794). Lądolód znajduje się w ciągłym ruchu. Na płaskich odcinkach wybrzeży tworzą się lodowce szelfowe, spływające z lądu do morza. Największe z nich to Lodowiec Szelfowy Rossa i Lodowiec Szelfowy Ronne'a. Lodowce szelfowe kończą się stromymi barierami lodowymi. Tam właśnie tworzą się góry lodowe - wielkie bryły lodu oderwane od czoła lodowca.

Antarktuda jest jedynym kontynentem niezamieszkiwanym stale przez ludzi. Działają tam wyłącznie stacje badawcze (np. polska stacja Henryk Arctowski). Antarktyda jest obszarem międzynarodowym (układ w sprawie Antarktydy - 1959r.); wykorzystywanym wyłącznie do celów pokojowych.