Przysięga Horacjuszy - Jacques Louis David

Obraz: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d4/Jacques-Louis_David_020.jpg

Przysięga Horacjuszy jest obrazem francuskiego malarza Jacques’a Louisa Davida. Tematem obrazu jest przysięga Horacjuszy, która została zaczerpnięta z dzieła historyka starożytnego Rzymu Tytusa Liwiusza "Ab Urbe Condita".

Obraz doskonale wpisuje się w ramy epoki neoklasycyzmu, ma charakter patriotyczny. Uwypukla on cnoty obywatelskie takie jak wolność, równość i braterstwo. Na obrazie mamy przedstawionych trzech braci ślubujących ojcu zwycięstwo albo śmierć. Przedkładają oni sprawy wierności ojczyźnie ponad własne życie. Decydują się na pojedynek z Kuriacjuszami, który ma zakończyć wojnę między klanami. W prawej części obrazu widzimy kobiety z dziećmi rozpaczające z powoduj tej dramatycznej sytuacji.

Przysięga Horacjuszy jest obrazem o bardzo dokładnie przemyślanej kompozycji zamkniętej. W tle znajdują się trzy łuki arkadowe, które dzielą obraz na trzy pionowe części. W każdej części umieszczone są postacie. Aby oddać wrażenie przestrzeni malarz zastosował perspektywę linearną. Całość jest bardzo realistyczna. Podstawą dzieła był rysunek. Obraz został namalowany gładko z zastosowaniem sporej ilości ciepłych kolorów np. żółć, biel. Na obrazie możemy także dostrzec liczne światłocienie na szatach postaci oraz cienie bohaterów padające na jasną podłogę.