Warszawa, obecnie stolica Polski, w XVI w., gdy w zamku zadomowił się dwór królewski, stała się jednym z największych ośrodków kultury w Polsce.

Warszawa leży na nizinie Mazowieckiej, jest położona w strefie klimatu umiarkowanego. Roczna suma opadów to ok. 493 mm. Średnia temperatura w styczniu wynosi -3,3 stopni C, a w lipcu +18 stopni C. W centrum opady i temperatura są wyższe niż w dzielnicach peryferyjnych, a prędkość wiatru niższa.

W Warszawie jest 1 800 000 milionów ludzi na 516,9 km kwadratowy. To wynosi około 3303 ludzi na kilometr kwadratowy. Głównym zajęciem warszawian jest praca w administracji samorządowej i państwowej.

Najbardziej znanymi zabytkiem polskiej stolicy jest Zamek Królewski. na jego pierwszym piętrze znajduje się słynna Sala Canaletta, z obrazami weneckiego artysty Bernardo Bellotto. Innym reprezentacyjnym wnętrzem jest Sala Wielka, zwana Balową. Pałac Kultury i Nauki, który również jest jednym z najciekawszych budynków w Warszawie , został zbudowany "w darze polskiemu narodowi" przez Związek Radziecki w latach 1952-1955. Pałac mieści kina, teatry, muzea, instytucje naukowe oraz Salę Kongresową, która może pomieścić ponad 2 tysięcy osób. W Warszawie warto także zobaczyć Łazienki Królewskie, uważane za najpiękniejszy park stolicy. BY wspomnieć czasy wojny można odwiedzić muzeum Powstania Warszawskiego czy Wojska Polskiego. Za to Muzeum Narodowe posiada unikatową kolekcje fresków z Faras. Swoją urodą uderza również Stare Miasto,a szczególnie rynek na środku którego stoi pomnik Syrenki dłuta Konstantego Hegla.

Warszawę, po II wojnie światowej, odbudowano jako centrum przemysłu ciężkiego. Do dziś funkcjonują tu duże fabryki. Stolica jest drugim ośrodkiem miejsko-przemysłowym w kraju. Wytwarzając 13,3% krajowego PKB należy do głównych centrów biznesu w Europie Środkowej. Warszawa z międzynarodowym portem lotniczym w Okręciu jest także znaczącym węzłem komunikacyjnym.

Warszawa zauroczyła mnie swoim pięknem i zabytkami.Muzea są tu nowoczesna a jednocześnie przyprawiają o zadumę i wspomnienia. Całą stolicę zwiedza się przyjemnie. Moim zdaniem jest to najpiękniejsze miasto w Polsce.