Moim zdaniem warto kierować się w życiu potęgą rozumu i wolną wolą. Na podstawie zdobytej wiedzy możemy podejmować ważne decyzje w codziennym życiu. A jeśli chodzi o wolną wolę uważam, że jeśli ją posiadamy to powinniśmy z niej korzystać i kierować się nią.

Przykładem kierowania się potęgą umysłu jest powieść fantastyczna "Pierwsze prawo magii" Terrego Goodkinda. Główny bohater , Richard został mianowany Poszukiwaczem Prawdy i miał za zadanie pokonać tyrana Rahla Posępnego, który chciał posiąść wielką moc szkatuł Ordena. Poszukiwacz dokonał tego wspierając się na swoich doświadczeniach z wędrówek po lasach oraz na naukach czarodzieja. To właśnie potęga rozumu była mu potrzebna.

Kierowanie się wolną wolą można znaleźć w książce "Intruz" Stephane Meyer. Opowiada ona o inwazji na Ziemię oraz o duszach, które opanowały ludzi. Jedna z nich o imieniu Wagabunda zamieszkała w ciele Melanie. Dusz nie mogąc stłumić w sobie resztek osobowości swojego żywiciela zaprzyjaźniła się z nim i postanowiła podjąć poszukiwania ludzi bez dusz. Mimo, że świadomie sprzeciwiała się swojemu gatunkowi postanowiła pomóc im zachować tożsamość. W tym celu kierowała się rozumem i sprytem.

Innym przykładem jest zachowanie bohaterów książki "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Ci młodzi ludzie świadomie narażali swoje życie w walce z hitlerowskim okupantem.

Człowiek powinien w życiu kierować się rozumem. Powinien mieć również wolną wolę, aby zachować własną osobowość dzięki której ludzie różnią się od siebie.