Chiny – ogólne informacje

Chiny są położone w Azji wschodniej i obejmują swoim zasięgiem Tybet oraz część ziem Azji środkowej zamieszkanej przez 56 różnych grup etnicznych.

Chiny są najludniejszym krajem świata. Są jednym z najstarszych państw i sięgają swą historią III tysiąclecia p.n.e. Kolebką cywilizacji i kultury chińskiej były prowincje wschodnie położone głównie na Nizinie Chińskiej. Tu znajdują się najważniejsze miejsca kultu religijnego konfucjanizmu, taoizmu, a także innych wyznań.

Chińską Republikę Ludową zamieszkuje 1,3 miliarda ludzi. Pod względem powierzchni Chiny zajmują 4 miejsce na świecie. Państwo to ma powierzchnię 9 597 000 km2, a gęstość zaludnienia wynosi 135 osób/km2. PKB za 2007 rok wyniosło 24,7 bilionów juanów (RMB).

Ustrój polityczny

Stolicą Chin jest Pekin podlegający bezpośrednio władzom kraju. Obowiązującym ustrojem politycznym jest Republika Ludowa. Głową państwa jest prezydent Hu Jintao. Chiny to kraj konstytucyjnie socjalistyczny. Podobnie jak w innych krajach tzw. demokracji ludowej, faktyczną władzę pełni jedna partia - Komunistyczna Partia Chin. Jej ideologia jest jednocześnie naczelną ideologią państwową. Kraj jest podzielony na 21 prowincji, 5 regionów autonomicznych i 2 okręgi miejskie.

Państwa graniczące z Chińską Republiką Ludową

Do państw graniczących z Chinami zaliczamy:

Na wschodzie: Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna

Na północy: Mongolska Republika Ludowa

Na północnym wschodzie: Rosja

Na północnym zachodzie: Kirgistan, Kazachstan, Tadżykistanem

Na zachodzie i południowym zachodzie: Afganistan, Indie, Pakistan, Bhutan, Nepal

Na południu: Wietnam, Birma, Laos

Krainy geograficzne

Większą część Chin stanowią wyżyny i góry. Niziny zajmują tylko 10% powierzchni kraju, przy czym duża ich część przypada na stepy i pustynie na północy kraju.

W północno-wschodniej części kraju leży rozległa Nizina Mandżurska otoczona górami. Na zachód od niziny ciągnie się Wielki Chingan, na północ Mały Chingan i na wschód Góry Wschodnio mandżurskie oraz Nizina Chińska.

Na północy kraju wznosi się Wyżyna Mongolska z pustynią Ałaszan oraz Wyżyna Ordos, do której na południu przylega Wyżyna Lessowa. Równoleżnikowe pasma górskie oddzielają Wyżynę Lessową od Kotliny Syczuańskiej.

Południowo-zachodnią część kraju zajmuje najwyżej położona wyżyna na ziemi – Wyżyna Tybetańska (o wysokościach 4000-5000 m n.p.m.). Wyżynę te otaczają najwyższe pasma górskie świata – Karakorum (ze szczytem K2 sięgającym 8611 m n.p.m.) od zachodu i Himalaje (z najwyższym szczytem świata Mount Everest sięgającym 8850 m n.p.m.) od południa.

W północno-zachodniej części kraju rozciąga się Wyżyna Sinciańska rozdzielona górami Tien-Szan na Kotlinę Dżungarską i na Kotlinę Kaszgarską.

Rzeki

W Chinach jest ich ok.1500, o łącznej powierzchni dorzecza przekraczającej 1000 km². Główne rzeki wypływają ze źródeł na Wyżynie Tybetańskiej. Znaczny spadek terenu został wykorzystany do budowy licznych elektrowni wodnych.

Najważniejsze rzeki Chin to Jangcy, Huangho (Żółta Rzeka), Zhujiang (Rzeka Perłowa) i Heilongjiang (Rzeka Czarnego Smoka, Amur). Mają one swoje ujścia w Pacyfiku.

Jeziora

Równina w środkowym i dolnym biegu rzeki Jangcy jest rejonem, gdzie występuje najwięcej jezior słodkowodnych. Największym z nich jest jezioro Poyanghu o powierzchni l3583 km². Na Wyżynie Tybetańskiej znajdują się głównie jeziora słone. Największym z nich jest Qinghai o powierzchni 4583 km².

Miasta

Do najważniejszych miast Chin zaliczamy:

Pekin - będący stolicą

Szanghaj - może pochwalić się największym portem morskim na świecie. Obecnie liczy 16,9 miliona mieszkańców.

Tianjin – miasto portowe

Chongqing - jest to najludniejsza i najrozleglejsza metropolia w Chinach

Nanjing - stolica prowincji Jiangsu, jedno z siedmiu starożytnych miast chińskich

Suzhou - połżone na południu prowincji Jiangsu, jest ważnym centrum gospodarczym i kulturalnym. Zwane miastem ogrodów lub też "Wenecją Wschodu".

Rolnictwo

Chiny są krajem, w którym rolnicy stanowią przytłaczającą większość ludności, rolnictwo zajmuje bardzo ważne miejsce w gospodarce chińskiej. Większość pól uprawnych stanowią równiny i kotliny w części wschodniej kraju. Uprawa roślin jest najważniejszą gałęzią produkcji rolnej w Chinach, głównymi zbożami jest ryż, pszenica, kukurydza, i soja, a roślinami przemysłowymi bawełna, orzeszki ziemne, rzepak, trzcina cukrowa i burak cukrowy.

W ciągu ostatnich lat rząd chiński konsekwentnie traktuje rozwijanie rolnictwa jako najgłówniejsze i najważniejsze zadanie, nieustannie zwiększa nakłady inwestycyjne na rolnictwo, podnosi dochody rolników, aby stopniowo realizować koordynacyjny rozwój wsi i miast.

Przemysł

Szybki rozwój przemysłu chińskiego zapoczątkował się w początku lat 50-tych ubiegłego wieku. Dzięki wysiłkom w ciągu minionych przeszło 50 lat produkcja głównych produktów przemysłowych Chin kilkadziesiąt razy a nawet kilkaset zwiększyła się. Wiele produktów przemysłowych produkcji chińskiej eksportuje się do różnych miejsc na świecie. Od 1996 roku chińska produkcja stali, węgla, cementu, nawozów chemicznych i telewizorów zajmuje pierwsze miejsce na świecie.

W 2003 roku dodatkowa wartość produkcji przemysłowej Chin wyniosła 5 bilionów 361 miliardów 200 milionów juanów RMB, zwiększając się o 12.6% w porównaniu z poprzednim rokiem. Obecnie Chiny mogą produkować nie tylko samoloty, statki i samochody, a także sztuczne satelity oraz współczesne urządzenia przemysłowe. Został już stworzony niezależny system przemysłowy o pewnym poziomie technicznym i kompleksowych działach. W przyszłości Chiny będą w dalszym ciągu wcielać w życie strategię informatyzacji służącej uprzemysłowieniu kraju, by umacniać rolę szybkiego rozwoju przemysłu sprzyjającą rozwojowi gospodarki chińskiej.

Usługi

W Chinach usługi stają się stopniowo główną gałęzią zatrudnienia bezrobotnych. Liczba ludzi pracujących w usługach gwałtownie rośnie z 48 milionów 900 tys. osób w 1978 roku do przeszło 210 milionów osób w 2002 roku, zwiększając się o dwa razy niż liczba osób pracujących w przemyśle.

Obecnie w Chinach usługi obejmują gastronomię, turystykę, handel detaliczny, bankowość, ubezpieczenia, informatykę, transport, reklamę, usługi prawne, księgowość i rachunkowość, zarządzanie nieruchomościami i inne.