Czwarty król

To film opowiadający historię o czwartym mędrcu który chciał złożyć dary narodzonemu zbawicielowi. Artaban to żyjący w czasach biblijnych zamożny perski uczony, który nieustannie obserwuje gwiazdy. Pewnego dnia dochodzi do wniosku, że na ziemię przyszedł Zbawiciel. Ku zdziwieniu swojego najlepszego przyjaciela Orontesa, sprzedaje całą fortunę i wyrusza w poszukiwaniu Mesjasza, który miał się narodzić w Izraelu. Zabiera ze sobą niewiele zapasów, ale za to wiezie inne cenne dary dwa szmaragdy i perłę, godne samego króla. Mimo, iż nieustannie próbuje dołączyć do pozostałych mędrców Kacpra, Melchiora i Baltazara nie udaje mu się to, dlatego spędza 33 lata na samotnych poszukiwaniach zbawiciela.

Artaban jest przekonany, że odnalezienie zbawiciela nada jego życiu sens po tym jak stracił rodzinę. Wierzy, że Królestwo Boże będzie prawdą albo cieniem. W czasie swojej wędrówki przez pustynie spotyka człowieka wyczerpanego z sił. Pomaga mu po czym sprzedaje rubin i wyrusza z karawaną w dalszą podróż. W swej podróży trafił do osady trędowatych którym pomaga. Gotów jest nawet zdjąć własną chustę i opatrzyć nią rany chorego. Artaban oddaje perłę w zamian za wykupienie z niewoli dziewczyny. Pod koniec wędrówki spotyka Chrystusa który zostaje ukrzyżowany. Później Chrystus Zmartwychwstały mówi mu, że za każdym razem gdy pomagał jednemu z Jego najmniejszych braci ofiarowywał najwspanialszy dar Jemu samemu.

Film Czwarty Król opowiada bardzo ciekawą historię i pobudza do refleksji nad tym jakie składamy Bogu dary poprzez nasze czyny wobec bliźnich. Film jest godny polecenia ponieważ wydarzenia w nim są ukazane w ciekawy i piękny sposób.