„Romeo i Julia” to dramat Williama Szekspira. Przedstawia historię tragicznej miłości dwojga młodych ludzi, którzy stali się wzorcami romantycznych kochanków.

Tłem dla zdarzeń rozgrywających się w związku z miłością dwojga młodych ludzi jest zadawniony konflikt pomiędzy rodami Montekich i Kapulettów. Główni przeciwnicy, to głowy rodów, ojcowie zakochanej pary, którzy pełnią podobną rolę w utworze, ale prezentują zupełnie odrębne charaktery.

Ojciec Romea, to człowiek wyrozumiały i kochający, dla niego ważne jest szczęście syna. Przeciwnie Kapuletti, on nie zamierza nawet wysłuchać córki, sam decyduje o jej przyszłości i nie zamierza liczyć się z jej zdaniem. Taka postawa świadczy o okrucieństwie i zatwardziałości.

Romeo i Julia to para, która doświadcza miłości od pierwszego wejrzenia. Romeo poznał Julię na balu u Kapulettów. Wybrał się tam jako zakochany w Rozalinie. Gdy zobaczył Julię, jego uczucia się odmieniały, zdał sobie sprawę, że miłość do Rozaliny nie była prawdziwa. Był oczarowany wdziękiem Julii.

Uczucie Romea do Julii wybuchło od razu. Ponieważ rody zakochanych były od dawna skłócone, Romeo nie mógł oficjalnie starać się o swoją wybrankę. Młodzi zdawali sobie sprawę, że ich rodziny nie wyraziłyby zgody na ślub, dlatego zadecydowali wziąć go potajemnie a pomógł im ojciec Laurenty. Ojciec Laurenty miał nadzieję, że połączenie dwojga ludzi zakończy długotrwałą waśń arystokratycznych rodów. Niestety, zginął przyjaciel Romea - Merkucjo, który został zabity przez Tybalda. Romeo postanowił zemścić się za śmierć przyjaciela, zabijając Tybalda po czym zmuszony był uciec do Mantui. Zrozpaczona Julia szukała rady u ojca Laurentego, który ofiarował Julii płyn, powodujący pozorną śmierć. Plan się jednak nie udał, gdyż Romeo sądził, że ukochana naprawdę nie żyje. Zrozpaczony popełnił samobójstwo nad ciałem Julii, która budząc się zaraz potem, dostrzegła w ręku Romea flakon po truciźnie. Rozgoryczona zaczęła czynić mu wyrzuty, że nie zostawił dla niej ani kropli po czym odebrała sobie życie przebijając się sztyletem. Śmierć dwojga młodych doprowadziła do zgody pomiędzy zwaśnionymi rodami. Obaj ojcowie podali sobie ręce na zgodę i postanowili wznieść dzieciom nagrobek.

"Romeo i Julia" to przejmująca opowieść o miłości, w której giną ludzie młodzi, a przyczyną biegu wydarzeń jest waśń pomiędzy rodzinami, z których pochodzą. Romeo i Julia to symbol wielkiej miłości, silniejszej od nienawiści rodów. Oboje woleli umrzeć niż rozstać się. Zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia i nie byli zdolni zapanować nad swymi uczuciami. Potajemny ślub był jedynym sposobem na to, by połączyli się na zawsze. Sens życia widzieli jedynie w przebywaniu razem. Siła miłości sprawiła, że Romeo dojrzał wewnętrznie, stał się spokojny, podporządkowany Julii. Dla miłości był gotów walczyć i wszystko jej poświęcić. Postanowił połączyć się z ukochaną bez względu na wszelkie przeciwności. Przeżył wstrząs, gdy dowiedział się o śmierci Julii. Życie bez niej nie miało dla niego żadnego sensu. Jedynym wyjściem dla niego była śmierć, wskutek której nastąpiło połączenie z żoną.

Julia również przeszła wewnętrzną przemianę, była zdolna przeciwstawić się całemu światu, by bronić swoich uczuć do Romea. Nie wyrzekła się ukochanego nawet wtedy, gdy on zabił jej krewnego Tybalda. Stała się kobietą zdecydowaną, która wie czego chce od życia. Nie chciała rozstać się z mężem, tylko zostać z nim na zawsze. Romeo stanowił sens jej życia. Gdy zobaczyła martwego Romea, wiedziała że nie ma już dla kogo żyć. Samobójcza śmierć Julii była ostatnim wyznaniem miłości, potwierdzeniem uczuć łączących dwoje bohaterów. Tragedia kochanków wynikła z waśni rodów, ale z powodu śmierci Romea i Julii możliwa była zgoda. Miłość dwojga młodych ludzi była dramatyczna i pełna cierpienia, ale na pewno Romeo i Julia byli szczęśliwi. Pokochali się z wzajemnością i razem przeżyli wiele cudownych chwil.

Reasumując, w dramacie „Romeo i Julia” pięknie zostały opisane emocje i przeżycia bohaterów które towarzyszyły wzajemnej miłości. Historia miłości Romea i Julii, pomimo iż działa się pod koniec XVI wieku i trwała bardzo krótko, bo zaledwie pięć dni i nocy, może się zdarzyć również w dzisiejszych czasach. Myślę, że pomimo upływu setek lat miłość jako uczucie oraz emocje i przeżycia człowieka towarzyszące miłości pozostały niezmienne i zawsze dla prawdziwej miłości zdolni będziemy zrobić wszystko, niekiedy nawet poświęcić swoje życie.

Romeo i Julia do dziś funkcjonują w literaturze jako symbol i kojarzą się z historią pięknej, lecz tragicznej miłości.