Początek przemysłu zbrojeniowego Izraela sięga lat poprzedzających formalne powstanie państwa. Ma on ścisły związek z tworzonymi, od czasów Drugiej Alijii, organizacjami paramilitarnymi w celach obronnych osiedli żydowskich na terenie Palestyny. Organizacje te posiadały własne „podziemne” fabryki, w których produkowano różnego rodzaju domowe granaty i wszelkie materiały wybuchowe i jakąkolwiek inną broń. Członkowie jednej z tych organizacji, o nazwie Hagana (powstałej w 1920 r.) założyli Israel Military Industries.

Firmy będące własnością rządu:

Israel Military Industries

Israel Aerospace Industries

Rafael Advanced Defense Systems

Firmy prywatne:

Israel Shipyards (sprywatyzowana)

Elbit Systems

Israel Weapon Industries (sprywatyzowana)

Israel Military Industries

Firma założona w 1933 r. przez członków organizacji Hagana. Po utworzeniu Państwa Izrael w 1948 r. przedsiębiorstwo zostało upaństwowione. Jest producentem amunicji dla czołgów, systemów artylerii, części do pojazdów opancerzonych, wszelkiego rodzaju rakiet w tym sterowanych zdalnie, taktycznego wyposażenia dla Sił Obronnych Izraela, systemów działek mobilnych, ścian pancernych, mobilnych mostów polowych, precyzyjnych pocisków dla samolotów, tarcz antyrakietowych, a także dział i amunicji dla Marynarki Wojennej Izraela. Firma rozwija również własny projekt IMI Academy, którego celem są szkolenia klientów zbiorowych (policja, firmy ochroniarskie, banki, armie, uniwersytety, instytucje publiczne itp.). Wartym uwagi jest fakt, iż IMI posiada największe i najbardziej zaawansowane w Izraelu centrum testów swoich produktów. Bez żadnego problemu i ze stuprocentowym bezpieczeństwem testy bojowe artylerii i pocisków czołgów mogą być prowadzone nawet na dystansie 40 km w lini prostej.

Israel Aerospace Industries

IAI postało w 1953 r. początkowo jako firma Bedek Aviation Company. Od początku swojego istnienia współpracuje z Israel Air Force w celu dopasowania swoich produktów dla jego potrzeb. Głównie firma zajmuje się produkcją części maszyn lotniczych, satelit, bezzałogowych samolotów, systemów zbrojeniowych Marynarki Wojennej, prywatnych odrzutowców, systemów wyprowadzania rakiet ziemia-powietrze, radarów. Oprócz tego IAI zajmuje się modernizacją i ulepszaniem samolotów F-16, F-15, F-4, Yasur 2000 oraz helikopterów CH-53, łodzi patrolowych typu Dvora. Jako pierwsze na świecie zaprojektowało i wyprodukowało bezzałogowy samolot UAV (Unmanned Air Vehicle).

Rafael Advanced Defense Systems projektuje, opracowuje, produkuje i dostarcza szeroką gamę zaawansowanych technologicznie systemów obronnych powietrze, ziemia, morze oraz nowoczesne technologie kosmiczne. RAFAEL skupia się na takich obszarach, jak walka elektroniczna, komunikacja, komputery i rozpoznania, szkolenia i symulatory; precyzyjne systemy uzbrojenia. Firma nawiązuje także współpracę z cywilnymi odpowiednikami rozwoju aplikacji komercyjnych opartych o opatentowane technologie. RAFAEL jest drugą największą rządową firmą defensywną w Izraelu, w 2010 roku sprzedaż wyniosła 1,8 miliardów dolarów z portfela zamówień o wartości 3,5 miliardów dolarów. Pod koniec 2010 roku spółka osiągnęła zysk w wysokości 170 milionów dolarów.

RAFAEL składa się z trzech dywizji, które jako całość maja zapewnić klientom zintegrowany system technologii powietrznych, lądowych, morskich i kosmicznych rozwiązań obronnych.

Pociski i oddział NCW

Ten oddział projektuje, opracowuje i produkuje systemy rakietowe, typu powietrze- powietrze, powietrze- ziemia, anty-pociski i systemy obrony przeciwlotniczej

odział uzbrojenia i ochrony

Projektuje i produkuje systemy dla sił zbrojnych lądowych i obrony podwodnej w tym: czynnej, biernej i pasywnej, systemy zabezpieczeń dla wozów bojowych lądowych, zdalnie sterowane stacje broni, systemy akustyczne, anty-torpedowe.

Manor - Advanced Defense Technologies Division

Dział ten rozwija silniki rakietow,e systemy napędowe, głowice i pirotechniczne podsystemy. Głównie obejmuje systemy napędowe.

Israel Military Industries

Elbit Systems została założona w 1967 roku przez Elron Electronic Industries. Elbit Systems jest jednym z największych producentów elektroniki obronnej i robotów bezzałogowych. Założony w 1967 roku, z siedzibą w Hajfie,jest międzynarodową firmą zaangażowaną w programy obronne na całym świecie. Obejmuje Elbit Systems i jej spółki, prowadzi działalność w zakresie lotniczych, lądowych i morskich systemów dowodzenia, kontroli łączności, komputerów, nadzoru wywiadu, zwiadowczych bezzałogowych samolotów, elektro-optycznych i systemów kontrwywiadowczych. Spółka koncentruje się na modernizacji istniejących wojskowych platform, rozwoju nowych technologii w zakresie obronności, bezpieczeństwa ojczyzny i komercyjnych zastosowań lotniczych i dostarczaniu szeregu usług wsparcia. W 2000 r. Elbit Systems połączył się z El-OP (spółka kontrolowana przez obecnego Prezesa, Michael Federmann), tworząc największą poza rządową spółkę w branży obrony elektronicznej.

Israel Weapon Industries

Firma do niedawna była częścią Israel Military Industries, jednak w 2005 r. została sprywatyzowana i w ten sposób całkowicie oddzielona od niej. Israel Weapon Industries jest jednym z czołowych producentów broni palnej na świecie. Od początku swojego istnienia ściśle współpracuje z Siłami Lądowymi Izraela, wspólnie projektując i wdrażając nowe rozwiązania przeznaczone dla potrzeb wojsk. W jego asortymencie można znaleźć produkty powstałe typowo dla jednostek lądowych tj. karabiny i pistolety maszynowe, karabiny szturmowe, snajperskie, oraz pistolety. Firma, podobnie jak IMI, posiada własny projekt IWI Academy, gdzie prowadzone są szkolenia głównie dla służb mundurowych z zakresu obsługi i budowy swoich produktów. Ciekawą rzeczą jest fakt, że wiele produktów tej firmy zyskało miano kultowych, które występowały nie jeden raz w filmach, czy grach komputerowych.

Israel Weapon Industries

Firma została założona w 1959 roku przez państwo Izrael do budowania zarówno wojskowych i cywilnych statków. W 1995 roku, po latach słabych wyników oraz ciągłych strat z tytułu własności państwowej, firma została sprywatyzowana i sprzedana do grupy lokalnych inwestorów. Obecnie Stocznia jest jednym z największych punktów przemysłu stoczniowego i napraw we wschodniej części Morza Śródziemnego. Rozwiązania obronne muszą być trwałe, ekonomiczne i wystarczająco wszechstronne, aby odeprzeć wszystkie potencjalne zagrożenia. To dlatego tak wiele marynarek wojennych całego świata zabezpiecza swoje granice morskie okrętami budowanymi w Izraelskiej Stoczni, stocznia ta jest dobrze znana na arenie międzynarodowej.