Autor: Thomas Gordon

Tytuł: „Wychowanie bez porażek w praktyce”

Wydawnictwo: PAX

Miejsce i rok wydania: Warszawa 1994

Stron: 326

RECENZJA

„Wychowanie bez porażek w praktyce” jest to pozycja z literatury pedagogicznej.

Książka ta skłania do zatrzymania i zastanowienia się nad procesem wychowawczym, jaki prowadzimy w związku z dziećmi. Warto, zatem więc polecić lekturę tej książki nauczycielom, wychowawcom, jak i rodzicom.

Thomas Gordon w swojej książce ujawnia zasady rozwiązywania problemów pojawiających się w naturalnym procesie wychowania dziecka. Zasady te poparte zostały konkretnymi sytuacjami z życia. Wskazują nam drogę postępowania, które ma na celu zbudowanie mocnych, trwałych i zdrowych fundamentów, na których będą się opierać nasze stosunki

z dzieckiem. Autor daje rady, do których możemy się zastosować w sytuacjach wyjątkowo trudnych. Dzięki nim możemy z powodzeniem rozwiązać sytuację problemową

w bezkonfliktowy sposób i z zachowaniem poczucia szacunku wobec dziecka.

Książka Gordona zawiera wiele rad, które pokazują, że zawarte w niej informacje można śmiało wykorzystywać w życiu codziennym. Nie przesadzając można, zatem nazwać tę pozycję poradnikiem pracy wychowawcy.

Pozycja ta zawiera wiele cennych zagadnień. Należą do nich m.in.: umiejętność słuchania dziecka, tak by wiedziało, że bez względu na to, co powie będzie akceptowane; umiejętność rozumienia dylematów, z jakimi boryka się małe dziecko. Takie działanie sprawi, iż podopieczny będzie wiedział, że może na nas liczyć, co w rezultacie pozwoli wzbogacić nasz kontakt z nim. W poczuciu bezpieczeństwa, gdy znajdzie się w sytuacji problemowej będzie zdawało sobie sprawę z tego, że może na nas liczyć.

Dla osób niezajmujących się zawodowo pedagogiką książki takie powinny zostać zareklamowane. Takie działanie zniwelowałoby przyziemne myślenie na temat wychowania. Pozwoliłoby zrozumieć, że ten proces nie polega tylko na zapewnieniu środków materialnych, potrzebnych do rozwoju, ale i wielu innych, które uważane są za te bardziej lotne.

Należy do nich każde działanie, które ma na celu ułatwienie funkcjonowania małego człowieka w społeczeństwie.

W książce tej udowodniona zostaje ważność ogniska domowego dla późniejszego zachowania dziecka. To właśnie tam dziecko poznaje wszelakie zasady postępowania, które zostaną

w jego umyśle do końca życia. "Wychowanie bez porażek" to bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich ludzi, którzy mają jakikolwiek kontakt z dzieckiem. Nie da się przewidzieć zachowania człowieka, dlatego taka wiedza przyda się w momencie pojawienia się problemu. Dzięki lekturze tej książki wzbogaciłam wiedzę na temat wychowania dzieci, ale i zachowywania się w trudnych sytuacjach stresowych pojawiających się w życiu codziennym. Chciałam, zatem bardzo serdecznie podziękować Thomasowi Gordonowi za te książkę, która myślę będzie mi towarzyszyć przez całe życie.