Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez Internetu. Korzystamy z niego niemal codziennie. Jest dla ludzi źródłem informacji, służy do komunikowania się ze znajomymi, a także poszerzania wiedzy w różnych dziedzinach nauki. Należy jednak pamiętać, że Internet ma również wiele wad, które mogą się okazać niebezpieczne, zarówno dla naszego komputera jak i dla nas samych.

Niewątpliwie do zalet Internetu należy ogromny zasób informacji i treści, które nas interesują lub są nam aktualnie potrzebne. Chyba każdy uczeń mając problem z jakimś zadaniem lub zagadnieniem zajrzał do sieci w poszukiwaniu czegoś pomocnego. Zajmuje to dużo mniej czasu niż wertowanie książek i encyklopedii.

Dzięki stronom informacyjnym nie musimy wychodzić z domu by dowiedzieć się co wydarzyło się w ostatnim czasie zarówno w kraju jak i na świecie- wystarczy włączyć komputer.

Wielu z nas ma znajomych czy rodzinę za granicą lub w odległych krańcach Polski, ale to nie problem by ich zobaczyć i porozmawiać. Istnieje wiele komunikatorów internetowych (np. Skype), które umożliwiają nam kontakt z najbliższymi bez względu na to gdzie się znajdują.

Internet jest także świetnym sposobem na odrobinę rozrywki. Sieć oferuje mnóstwo stron z różnorodnymi grami, filmami, muzyką- to wszystko bez wychodzenia z domu i często za darmo. Większość ludzi decyduje się na taką formę relaksu ze względu na wygodę.

Internet pomimo wielu korzyści jakie nam oferuje, posiada również wady. Przede wszystkim nierozważne i nadmierne spędzanie czasu w sieci może odbić się na naszym zdrowiu i zmienić w groźny nałóg. Istnieje wiele przypadków uzależnień od Internetu (np. gier internetowych czy portali społecznościowych). Tacy ludzie potrafią spędzić w sieci nawet kilkanaście godzin dziennie. Jest to niepokojące zwłaszcza, że dotyka to coraz młodszych użytkowników komputerów, którzy rezygnują z obowiązków szkolnych i dotychczasowych zainteresowań na rzecz Internetu. Często tracą kontakt z rzeczywistością, żyjąc w wykreowanym przez cyberprzestrzeń świecie.

W sieci rozprzestrzeniane są też treści niezgodne z etyką i moralnością. Nietrudno natknąć się na brutalne sceny przemocy, pornografię, akty rasizmu. Ma to szczególnie niebezpieczny wpływ na niepełnoletnich, których psychika jest mniej odporna na tego typu zawartości.

Anonimowość w Internecie może być zarówno zaletą jak i wadą. Ludzie z całego świata korzystają z tak zwanych czatów, poszukując nowych znajomości. Czasami nieznanym osobom wysyłają swoje dane oraz zdjęcia. Nie należy tego robić- nigdy nie mamy pewności kto jest po drugiej stronie monitora.

W Internecie łatwo też stać się ofiarą oszustw i kradzieży. Hakerzy bez większych problemów mogą włamywać się do komputerów i pozyskiwać dane jak np. hasła do internetowych kont bankowych czy e- maili.

Również robiąc zakupy w Internecie należy być ostrożnym. Wiele firm internetowych oferujących przeróżne towary, mimo zapłaconej kwoty nie dostarczają zamówionych produktów. Gdy zarobią już wystarczającą ilość pieniędzy „zapadają się pod ziemię”, a oszukani klienci zostają z niczym. Aby się tego wystrzec, przed zakupami w Internecie warto przeczytać opinie innych nabywców, którzy mieli przyjemność (lub nie) korzystać z usług danej firmy.

W Internecie czai się też wiele niebezpieczeństw dla naszego komputera. W sieci rozprzestrzenione są wirusy, czyli złośliwe oprogramowanie, które może całkowicie zaburzyć pracę komputera. Posiadanie programu antywirusowego nie daje stuprocentowej pewności, że nasz sprzęt nie zostanie „zainfekowany”, dlatego należy być ostrożnym podczas ściągania plików z Internetu.

Podsumowując, Internet ma zarówno wiele zalet jak i wad. Ponieważ używamy go niemal każdego dnia, należy być rozsądnym, bo czasami niewinny plik może uszkodzić nasz komputer, a portal społecznościowy zniszczyć nasze relacje z ludźmi. Internet jest bezwzględny zwłaszcza dla dzieci, dlatego rodzice powinni nadzorować co ich pociechy robią w sieci.