Interesująca postacią literacka jest Gandalf Szary, bohater powieści J.R.R Tolkiena "Hobbit". Gandalf przedstawiony został jako czarodziej. Posiadał ogromne doświadczenie związane z przygodami jakie przeżył. Potrafił odczytywać stare pisma i wykazywał się wielka mądrością.

Gandalf był niskim staruszkiem. Przeżył kilkaset lat, ale nadal był sprawny fizycznie. Miał pomarszczona twarz pokryta długa białą brodą. Głowę jego pokrywały długie białe włosy a nakryta była ona zazwyczaj spiczastym kapeluszem. Gandalf nosił długi płaszcz ze srebrnym pasem. Ubiór czarodzieja przypadł mi do gustu. Pasuje on do świata stworzonego przez autora.

Gandalf jako czarodziej był tajemniczy i przemądrzały. Mówił mądrze, ale czasami niezrozumiale. Umiał czarować i znikać. Pojawiał się nagle, gdy jego przyjaciele potrzebowali pomocy. Był wspaniałym przywódcą i strategiem. Potrafił przekona gnuśnego Bilba Bagginsa do podjęcia się trudnej wyprawy. Gandalf wykazywał się odwaga i męstwem. Był dobrym wojownikiem wyposażonym w białego konia.

Myślę, że Gandalf zasługuje na uznanie za swoja szlachetność i męstwo. Jest czarodziejem który walczy w imię dobra i sprawiedliwości. Traktuje z szacunkiem mieszkańców ówczesnego świata. Gandalf dzięki swojej magicznej mocy mógł walczyć o władze, lecz nie uległ działaniu zła. Mimo tego, że postać jest fikcyjna i nierealna, z ciekawością sledze jej kolejne przygody.