W artykule Pawła Rusaka i Witolda Głowackiego pt.: „Czy jesteśmy pokoleniem nudy, pustki i beznadziei ?”, już w pierwszym zdaniu autorzy zarzucają, że jesteśmy bierni i żałośni. Pisząc „Nie mamy własnego zdania” zaprzeczają samym sobie- należą do naszego pokolenia. Podczas pisania tego artykułu byli mniej więcej w naszym wieku, więc stwierdzenie to i inne zarzuty odnoszą się do ich samych.

Jako pierwsza opisana jest demonstracja osób homoseksualnych oraz Wszechpolaków. Ludzie, którzy należą do tych grup społecznych mają prawo do swoich poglądów. Nie trzeba robić „zadymy”, ponieważ nie prowadzi ona do niczego. Ani jedna, ani druga strona nic nie osiąga. Każda z tych grup, w której w skład wchodzą również młodzi ludzie, walczy o swoje zdanie- buntuje się. Zarzuca się nam również, że na niczym nam nie zależy, o nic nie walczymy; jest to nieprawda. Ja na przykład walczę o akceptację osób homoseksualnych. Osoby które nie akceptują takich związków, zanim je ocenią, powinni poznać te osoby- są tacy jak my i jak każdy z nas mają prawdo do wyboru. Innym przykładem sporu, jest pochówek Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. Jak wynika z sondażu TNS Polska, aż 64% badanych uważa tą decyzję za niesłuszną. Przeciwnego zdania jest 27% polaków, 9% nie ma opinii na ten temat. Młodzi również buntowali się odnośnie tej sprawy. Prowadzone były rozmowy na forach, założony został profil na facebook’u: „NIE dla pochowania Kaczyńskich na Wawelu”, gdzie dostrzec można transparenty z napisem: „Czy na pewno godzien królów?”. Kolejnym przykładem tego, że potrafimy walczyć o swoje, jest protest przeciwko wzrostowi cen biletów MPK z dnia 29 listopada 2012 roku w Krakowie.

Autorzy artykułu są nielogicznie. Przekonują, że trzeba brać czynny udział w protestach, a sami napisali, że: „…w wyniku starcia ani geje, ani Wszechpolacy nic nie osiągnęli”. Inną bardzo sporną kwestią są poglądy polityczne. Dla twórców artykułu polityka jest na pierwszym miejscu, ale przecież polityka to nie wszystko, nie tylko nią człowiek żyje. Istnieje wiele portali społecznościowych tj.: facebook, grono, goldenline, myspace, twister itp. Młodzi ludzie zamieszczają tam wiele zdjęć w formie protestu. Zakładają profile, na których można podpisać petycje np., o nieobniżenie dotacji na Schroniska czy o proteście przeciwko podpisaniu ustawy ACTA który miał miejsce w 2012 roku.

W ostatnim akapicie poruszony jest temat najważniejszych wartości w życiu człowieka. Według autorów tekstu, najważniejsza powinna być dla nas kariera i stabilizacja finansowa. Pieniądze szczęścia nie dają- pomagają jednak godnie żyć. Po co nam one, jeśli nie bylibyśmy zdrowi, nie mielibyśmy przyjaciół, kochającej rodziny, poczucia bezpieczeństwa oraz wykształcenia?

Tak jak widać na podanych wyżej przykładach, autorzy tekstu źle ocenili nas- młodych ludzi. Są krytyczni wobec nas, posługują się stereotypami. To właśnie młodzież w obecnych czasach w przeważających liczbach interesuje się światem i jego problemami. Obchodzą nas sprawy, które znajdują się nieco dalej niż czubek naszego nosa.