Makbet - główny, a zarazem tytułowy bohater powieści Szekspira to człowiek posiadający wiele zalet. To szlachetny, mężny i odważny wódz Szkotow. Przywódca nie wahający się oddać życia za swojego władcę - króla Dunkana, którego był krewym i zarazem ulubieńcem.

W czasie powrotu ze zwycięskiej bitwy nad Norwegami spotkał trzy czarownice, ktore przepowiedziały mu tytuł Tana Kawdoru, a także samego króla Szkocji. Od tej chwili jego życie całkiem się odmieniło. Myśl o możliwości zdobycia tronu nie dawała mu spokoju. Jednakże żądzę zdobycia władzy rozbudziła w nim dopiero jego żona. Lady Makbet namawiała go do zamordowania króla Duncana i objęcia władzy w państwie. Dość szybko okazało się, że nasz tytułowy bohater poddal się jej manipulacjom. Po zamordowaniu Duncana, Makbet był przerażony i załamany swym czynem. Przypatrując się swoim rękom mowił: "Żałosny to widok!". Okazalo sie, że zabicie króla nie wystarczyło, by osiągnąć upragniony cel. Śmierć musieli ponieść także inni, nawet jego przyjaciel Banco. Czyny Makbeta ukazują, iż zatracił on całkiem swą szlachetność. Kodeks rycerski, którego zawsze wcześniej przestrzegał, przestał mieć dla niego jakiekolwiek znaczenie.

Z początku mordował, by zdobyć koronę, później, aby ją zachować. Z czasem stał sie całkiem obojętny i nieczuły, o czym świadczyć może jego reakcja na wieść o śmierci żony. Powiedział wtedy: "Powinna umrzeć nieco wcześniej". Pod koniec powieści Makbet dowiaduje się, że zabić może go tylko osoba nie zrodzona z łona kobiety. Walka z Makduffem, możnowładcą, który ośmielił mu się przeciwstawić pokazała, że do samego końca pozostał odważny i pyszny. Tytułowy bohater nie chciał toczyć kolejnej walki, by znowu nie polała sie krew. Na początku pojedynku wyznał swojemu wrogowi, iż nie chce go zabijać. Wkrótce jednak okazało się, że to niezwyciężony dotychczas Makbet zostanie pokonany. Makduff chcial dać mu jeszcze szansę i zaproponował, by ten sie poddał. Dumny król Szkocji odpowiedział, że nie leży to w jego naturze, aby paść na kolana przed nowym królem i pozostać przedmiotem obelg dla pospólstwa.

Makbet z początku był dumnym, odważnym, mężnym, szlachetnym rycerzem. Jednakże możliwość objęcia władzy zaślepiła go i zniszczyła w nim pozytywne cechy. Zmieniła go w bezwzględnego, obojętnego mordercę, zdolnego zrobić wszystko dla zdobycia korony.