Trudno jednoznacznie odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest miłość. Jest uczuciem bardzo osobistym i różnorodnym. Mimo, że każdy z nas odczuwa w życiu różne rodzaje miłości, jak na przykład miłość do swego partnera, miłość do rodziców, miłość przyjacielska, trudno jest znaleźć odpowiedź na pytanie na czym to uczucie dokładnie polega. Dla jednych jest związana z bólem i cierpieniem, dla innych jest największym szczęściem, jak pisał E.Hemingway to ,,Miłość jest największym sensem istnienia."

Motyw miłości obecny jest już w Biblii. Najwięcej miejsca rzecz jasna zajmuje w niej miłość do Boga i miłość Boga, która obdarza on lud boży. Miłość jest wszak wedle przesłania ewangelii najważniejszą w życiu każdego człowieka. Dzięki niej narodził się człowiek. Najpierw jako owoc miłości Boga, później także pierwszych rodziców.

Utworem średniowiecznym, który podejmuje wątek miłości jest opowieść o Tristanie i Izoldzie. Ich miłość rodzi się za sprawą magicznego napoju. Łączy on silnym uczuciem kochanków, mimo iż Izolda ma zostać żoną króla, zwierzchnika Tristiana. Ich historia kończy się tragicznie. Kochankowie odbierają sobie życie. Dopiero po śmierci, gdy z mogiły wyrasta wspólne drzewo, mogą się symbolicznie połączyć.

Najbardziej znanym utworem podejmującym wątek "zakazanej miłości" jest jednak dramat Szekspira pod tytułem "Romeo i Julia." Opowiada on o parze młodych ludzi, którzy zakochują się w sobie, mimo zakazów rodziców. Należą bowiem do skłóconych ze sobą od dawna szlacheckich rodów. W tym utworze zakaz miłości również doprowadza do tragedii. Jak pisał Lope de Vega "nic piękniejszego ponad życie, w życiu - nic ponad czar miłości." Kiedy więc niemożliwa jest miłość, swój sens traci także życie bez niej.

Przykład Romea i Julii ukazuje siłę i moc miłości, która doprowadza nawet do odebrania sobie życia. Moc takiej miłości nieczęsto możliwa jest do ukazania w codziennym życiu, chociaż zdarzają się sytuacje, w których doprowadza ona do tragedii. Najczęściej jednak moc miłości jest dużo mniej widoczna. Owszem pomaga radzić sobie z cierpieniem, uskrzydla i daje siłę. Choć zdarza się że to wszystko doceniamy zbyt późno, dopiero, gdy odejdzie osoba którą kochamy. Gdy ja patrzę na moje doświadczenia związane z miłością często zarzucam sobie, że odgrywała ona w życiu rolę dużo mniejszą niż mogłaby. Być może zbyt łatwa rezygnacja z niej wynikała z trudów, jakie się z nią wiązały. Miłość prócz swej niezwykłej mocy ma także inne oblicze.

Nie jest jedynie uczuciem pięknym i dającym szczęście. Czasami jest pełna bólu i cierpienia, albo doprowadza do tragedii jak w utworach, które przywołałem powyżej. Warto zwrócić uwagę na słowa księdza Jana Twardowskiego, który pisze iż:

"Miłość to ciężka praca. Trzeba umieć się dostosować. Trzeba umieć rezygnować. Miłość jest trudna, ale też piękna. Dlatego warta i pracy, i trudów."

Słowa poety wskazują na istotę miłości. Nie jest ona tylko radością ale wymaga także trudów i poświęcenia. Bycia z drugim człowiekiem, jest często "byciem dla kogoś". Miłość wymaga troski i poświęcenia a często rezygnacji z egoizmu. Stawia więc często wysokie wymagania. To jednak stanowi o jej wartości.

Miłość to niezwykle częsty motyw literacki. Spotykamy się z nią nie tylko w utworach uznawanych za klasykę literatury. To także często poruszany wątek w literaturze popularnej czy młodzieżowej. Wynika to, w dużej mierze z "popularności" samej miłości w życiu każdego człowieka. Każdy jej doświadcza. Dlatego trudno się zgodzić ze słowami Alfreda de Musseta iż, "Prawdziwa miłość jest jak duch: każdy o niej mówi, ale niewielu spotkało się z nią twarzą w twarz."