Film Sławomira Fabickiego i Bogumiła Godfrejewa pt. "Męska sprawa" jest 26-minutowym dramatem o przemocy wobec dzieci. Zadedykowany córce scenarzysty, Sałwomira Fabickiego, Łucji. Wstrząsająca historia trzech dni z życia trzynastoletniego chłopca z ubogiej łódzkiej rodziny, osadzona w realich współczesniej Polski, mająca na celu uświadomienie widzom nieszczęścia jakie spotyka innych. Pokazuje to czego nie zawsze widać na ulicach, straszną biedę i przemoc w domu rodzinnym, która wpływa na kształtowanie psychiki dziecka. Bartek Idczak jest bity przez ojca i próbuje ten fakt utrzymać w tajemnicy.

Jest rownież tyranizowany przez nauczyciela wychowania fizycznego p. Andrzeja Kwiatkowskiego, który szantażem zmusza go do zagrania w meczu finałowym. Bez niego drużyna nie ma szans na wygraną. Jeśli się na to nie zgodzi i uzna że nauka jest ważniejsza od piłki zostanie wyrzycony ze szkoły. Belfer bojąc się przegranej wybiera się do ojca Bartka, aby on namówił syna do gry.

Dowiadując się, że chłopak jest bity w domu, postanawia wziąść sprawę w swoje ręce i sam wymierza sprawiedliwość na ojcu maltretowanego chłopca.

Jedynym jego przyjacielem jest pies ze schroniska dla zwierząt "Bukiet". Jest to już bardzo stare i chore zwierze, które wkrótce ma zostac uśpione. Chłopiec i tak daży go wielkim uczuciem. Motyw ten ukazuje iż takie dziecko potrzebuje miłości, którą nie obdarzają go rodzice, ani koledzy, więc szuka jej wśród zwierząt w schronisku, które też spotkało nieszczęście. Właśnie to łączy psa i chłopca, brak miłości oraz przemoc.

Film został nominowany do Oskara w kategorii "Najlepszy krótkometrażowy film fabularny". Moim zdaniem film ten zasługuje na nagrodę, do której został nominowany, choć nie mi to oceniać.

W moich oczach historia, o której mówi ten film jest bardzo ważnym problemem w naszym kraju, który powinien zostać rozwiązany, raz na zawsze! Miejmy nadzieję, że jak najwięcej ludzi obejrzy ten film i zacznie reagować, na zło jakie jest dookoła nas wszystkich. Jestem niemalże pewien, iż każdy kto obejrzał tę wstrząsającą opowieść, skłoni się do refleksji, wyciągnie wnioski i zapamięta je na bardzo długi czas, gdyż tak dramatyczna historia musi zostawić trwały ślad w pamieci i psychice człowieka. Oby więcej filmów pokazujących nasze życie od tej strony, a może świat stanie się lepszy ...