Nie ulega wątpliwości, że od niedawna Internet stał się codziennym użytkiem w naszych domach. Stał się on jednym z najczęstszych źródeł informacji i odpowiedzi. Internet jest popularny i potrzebny, powstał on w 1969 roku i z roku na rok był on ulepszany i nadal jest on udoskonalany.

Każdy się ze mną zgodzi, że w Internecie uzyskamy odpowiedź na jakiekolwiek postawione pytanie np. o kosmosie, planecie, sporcie czy pogodzie. Mogą to być wiadomości ogólne, skrócone, wypowiedzi naukowców lub po prostu ciekawostki przedstawione przez innych ludzi. Możemy przeczytać świeże wiadomości, jakie wydarzyły się na świecie w kraju i w naszym mieście, bez kupowania i przeglądania czasopism.

Ważne jest to, że te wszystkie odpowiedzi uzyskamy w bardzo krótkim czasie. Szukanie informacji w wielotomowych encyklopediach zajmuje sporo czasu, a Internet wyszuka te same informacje w paru sekundach w encyklopedii multimedialnej.

Następnym argumentem popierającym Internet jest to, że możemy w każdej chwili przeczytać tekst książki. Jest to przydatne, gdy nie mamy możliwości wypożyczenia jej w bibliotece, ze względu na to, że jest już nieczynna lub nie ma jej w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Internet służy nam również do porozumiewania się z inną osobą, bez względu na to czy mieszka w kraju czy zagranicą. Można to zrobić na zasadzie pisania (Gadu-gadu) lub mówienia (Skype – czyt. skajp). Zaletą takiego połączenia jest rozmowa za darmo. Dzięki nowoczesnym technologiom można widzieć na ekranie osobę, z którą się rozmawia.

W Internecie jest mnóstwo stron związanych z grami zręcznościowymi, sportowymi, logicznymi, puzzle, krzyżówkami, przygodowymi. Daje on nam możliwość miłego spędzenia czasu nawet z osobą, która znajduje się w zupełnie innym miejscu (m.in. dzięki funkcji multiplayer) np. grając z nią w szachy, warcaby, scrabble itp. Są również strony, na których możemy oglądać śmieszne filmiki, animacje oraz telewizję. Inną z rozrywek, jaką możemy znaleźć w Internecie jest muzyka. Jest wiele stron, na których możemy posłuchać najnowsze jak i te starsze przeboje. Wiele stron umożliwia nam ściąganie tych piosenek i przechowanie ich w komputerze.

Warto dodać, że cenną zaletą Internetu jest możliwość nauki języków obcych. Nie wychodząc z domu można zapisać się na darmowy kurs języka obcego, znaleźć niezbędne do nauki materiały i współpracować z wykładowcą. Dużą zaletą są strony internetowe i filmy w danym języku.

Kolejnym argumentem mówiącym o tym, że Internet jest pomocny i nie da się bez niego żyć są sklepy internetowe. Wiele osób niepełnosprawnych i zapracowanych ma możliwość zrobienia zakupów przez Internet. Siedząc w domu przed monitorem komputera można kupić wszystko, począwszy od żywności po przez ubiór, artykuły gospodarstwa domowego po dom czy samochód. Sklepy Internetowe są czynne 24 godz. na dobę.

Internet służy również do załatwiania spraw osobistych takich jak: przelew w banku, wszelkiego rodzaju opłaty: za prąd, gaz, wodę, telefon itp. Wielu ludzi prowadzi kilka firm i dlatego Internet jest im niezbędny do pracy. Bez wychodzenia z domu mogą współpracować z biurem, organizować spotkania i konferencje, prowadzić rozmowy z klientem. Bez względu na porę dnia mogą przeprowadzać wszelkiego rodzaju operacje bankowe np. przelewy, opłaty ZUS, wypłaty pracownikom itp. Jeśli jest potrzeba nagłego wyjazdu za granicę w Internecie można sprawdzić godzinę odlotu samolotu i zarazem wykupić bilet.

Wszystko, co dobre zawsze musi mieć swoje wady. W Internecie jest wiele plików, które posiadają wirusy. Po uruchomieniu programu ściągniętego razem z wirusem, wydaje nam się, że program działa jak należy, lecz w tym samym czasie wirus wykonuje operacje szkodliwe, niezauważalne dla użytkownika.

Oprócz tego Internet może być źródłem demoralizacji młodzieży. Znajduje się tam wiele stron, które mają zły wpływ na ludzi np. strony o treści pornograficznej, czy też fanów kultów satanistycznych. Inną wadą korzystania z Internetu jest fakt, iż można się od niego uzależnić. Jest to jednak skutek bezmyślnego, nierozważnego korzystania z komputera. Wielu użytkowników przegląda strony wszystkie jakie się da bez konkretnej potrzeby, byleby tylko spędzić godziny przed ekranem.

Myślę, iż te wady, które wymieniłem (demoralizacja i uzależnienie) są efektem złego korzystania z Internetu oraz braku nadzoru rodziców nad dziećmi.

Uważam, że przytoczone argumenty pozwolą zgodzić się z tezą zawartą w temacie, iż „Internet jest pomocą, bez której ludzie nie mogą żyć”.