Technika komputerowa odgrywa w obecnych czasach kluczową rolę w rozwoju gospodarki każdego z państw, stała się niezbędna w życiu człowieka , we wszystkich dziedzinach życia.

Komputery są dziś nieodłącznym elementem transportu, handlu, medycyny, komunikacji, bankowości, przemysłu i nauki. Dynamiczny rozwój techniki sprawił, że nowoczesny sprzęt , który potrafi szybko przetwarzać, przesyłać, odbierać i udostępniać ogromne ilości informacji, stał się urządzeniem powszechnie wykorzystywanym przez człowieka. Pomaga uczyć się , ułatwia codzienną pracę, może służyć jako rozrywka w wolnych chwilach.

Bez komputerów nie można sobie dziś wyobrazić sprawnego funkcjonowania sklepu, banku czy poczty. Odpowiednie specjalistyczne oprogramowanie umożliwia szybką obsługę klientów, a komputery połączone w sieć umożliwiają przesyłanie danych na odległość. W ciągu kilku minut z konta na konto można przelać pieniądze, choćby obydwa banki znajdowały się na różnych kontynentach. Większość banków posiada bankomaty- to też komputery, które umożliwiają wypłatę gotówki w dowolnym zakątku świata. Wystarczy tylko posłużyć się kartą magnetyczną i podać kod dostępu. Potem należy już tylko wystukać na klawiaturze kwotę wypłaty i można cieszyć się gotówką.

Coraz częściej jednak nie musimy płacić pieniędzmi, wystarczy terminal i karta. Odpowiedni sprzęt odczyta, ile musimy zapłacić i z naszego konta zostanie pobrana odpowiednia kwota. Na zakupionych produktach znajdują się kody paskowe, czyli wzory czarnych i białych pasków, zawierające zakodowane informacje o nazwie towaru, cenie, dacie produkcji, kraju, którego pochodzi produkt. Kasjer przesuwając produkty nad czytnikiem, odczytuje te informacje i są one przesyłane do kasy i centralnego komputera w sklepie. Komputer w kasie fiskalnej sumuje zakupy i pomaga kasjerowi obliczyć resztę, co ułatwia pracę i skraca czas obsługi klienta. Jednocześnie drukarka drukuje paragon , na którym znajdują się wszystkie operacje.

Podobnie jest w nowoczesnej bibliotece, gdzie wszystkie książki mają kody paskowe, a specjalne programy komputerowe pokazują dostępność poszczególnych pozycji, ilość wypożyczeń a nawet wartość zbiorów całej biblioteki.

Współczesne biura różnego typu nie mogą się dziś obejść bez nowoczesnego sprzętu komputerowego. Jeszcze kilkanaście lat temu urzędnicy korzystali z maszyn do pisania i kalkulatorów a dziś ich pracę usprawniła nowoczesna technologia i specjalistyczne oprogramowanie. Na komputerze pisze się podania, oblicza, prowadzi księgi podatkowe i korespondencję.

Inżynierowie , zarówno w budownictwie jak i przemyśle, wykorzystują nowoczesne technologie do projektowania np. domów, mostów, samochodów, maszyn i urządzeń. Możliwości komputerów są tak ogromne, że można tworzyć trójwymiarowe projekty z jednoczesnym obliczaniem wytrzymałości materiałów proponowanych do ich wyprodukowania.. Oczywiście automaty i roboty są używane już w samym procesie produkcji np. samochodów czy telewizorów.Urządzenia komputerowe są również wykorzystywane w sztuce. Artyści dziś najczęściej tworzą muzykę na komputerze za pomocą specjalnych programów, które potem pozwalają ją zapisać i odtwarzać. Dzięki nowoczesnym technikom zapisu cyfrowego jakość muzyki, której słuchamy jest idealna, pozbawiona szumów i trzasków. W ten sposób można też poprawić jakość dawno nagranych utworów, aby w pełni zachwycać się ich pięknem.

Niezwykłe efekty świetlne, które często towarzyszą koncertom czy przedstawieniom, to również zasługa komputerów. Podobnie jak muzycy, z komputerem pracują też filmowcy. Obecnie filmy są pełne efektów specjalnych, tworzonych przy pomocy techniki komputerowej i nakładania na siebie kilku różnych ujęć.

Nie można też pominąć telefonii komórkowej. Niewielkie, przenośne aparaty są coraz częściej wyposażone w wiele funkcji takich jak: aparat cyfrowy, gry, dostęp do Internetu, odtwarzacze muzyki, dyktafon. Bardzo popularne są także aparaty cyfrowe, których można przesyłać doskonałej jakości zdjęcia do komputera za pomocą kabla USB, a także wszelkiego rodzaju odtwarzacze mp3 i mp4, które nie powstałyby, gdyby nie rozwój techniki komputerowej.Obecnie żaden bank nie może się obejść bez systemu komputerowego, a coraz częściej korzystamy też z bankowości elektronicznej, gdzie mamy zdalny dostęp do swojego konta i możemy sami zarządzać swoimi pieniędzmi z domowego komputera czy laptopa. Mając komputer z dostępem do Internetu możemy sprawdzić stan konta, dokonać przelewu, założyć lokatę, złożyć zlecenie itp. Nie musimy pojawiać się osobiście w banku, ponieważ mamy dostęp do niego przez całą dobę.

Dzięki Internetowi można nie tylko dotrzeć do ogromnych zasobów informacji z różnych dziedzin. Jest to jeden z podstawowych obecnie środków komunikacji między ludźmi i codziennie przybywa nowych użytkowników. Informacje coraz częściej są nie tylko w formie listów elektronicznych, ale za pomocą programów komunikacyjnych są prowadzone rozmowy na żywo, relacje z ważnych imprez i wydarzeń.

Dzięki intensywnemu rozwojowi technologii informatycznej wiele osób może pracować w domu (e-praca) i przesyłać dane do centrum swojej firmy. W ten sposób pracuje wiele osób niepełnosprawnych, które tłumaczą, redagują teksty, tworzą projekty.

Komputery są dziś szeroko wykorzystywane w medycynie. Pomagają w diagnozowaniu chorób( np. tomograf , usg). Dzięki nim lekarze szybko mogą określić diagnozę i rozpocząć leczenie. Komputery pomagają osobom sparaliżowanym, zastępują amputowane kończyny, sterują wózkami inwalidzkimi, prowadzonymi przez pilota. Pozwalają osobom kalekim na powrót do normalnego życia. Potrafią także pomóc lekarzowi przeprowadzić precyzyjną i skomplikowana operację, są stosowane w mikrochirurgii i operacjach laparoskopowych.

Komputery o dużych możliwościach obliczeniowych są stosowane w meteorologii, umożliwiają wykonanie prognoz pogody. Dzięki obserwacji prowadzonej przez satelity meteorologiczne i przesyłaniu danych na Ziemię możliwe jest wcześniejsze ostrzeganie przed kataklizmami, np. huraganami, tsunami czy burzami śnieżnymi.

W transporcie komputery wykorzystywane są we wszystkich jego rodzajach. Nowoczesne pojazdy, statki a przede wszystkim samoloty nie mogłyby się bezpiecznie poruszać bez systemów kontroli, GPS czy choćby systemów rezerwacji dla pasażerów.

Systemy nawigacyjne, napędowe, sterowania, hydrauliczne, elektryczne tworzą najczęściej jeden skomputeryzowany system. Zajmuje się on zbieraniem i przetwarzaniem danych i wyświetlaniem informacji za pomocą odpowiednich wskaźników. Chyba najbardziej widać to w kabinie pilota samolotu, gdzie setki urządzeń informują pilotów o prędkości, nachyleniu i wysokości lotu, stanie poszczególnych układów a nawet mogą go zastąpić gdy użyje tak zwanego autopilota, który poprowadzi samolot zaprogramowaną wcześniej trasą.

Sam system rezerwacji dla pasażerów to też program komputerowy, który pozwala sprawdzić dostępność wolnych miejsc i dokonać rezerwacji. Później pozostaje już tylko zapłacić za przejazd.

Badanie kosmosu też nie byłoby możliwe bez komputerów. Zarówno załogowe jak i bezzałogowe loty są sterowane komputerowo. Sterują one kamerami, nadzorują właściwe działanie wszystkich elementów i w razie niebezpieczeństwa ostrzegają załogę i podpowiadają sposoby rozwiązania problemów. Instrumenty badawcze przesyłają dane do centrali na Ziemi i tam są także przetwarzane przez komputery i wykorzystywane do badań naukowych.

To tylko część zastosowań techniki komputerowej, ale podsumowując, można stwierdzić, że usprawniają one pracę, szybciej wykonują niektóre czynności, precyzyjniej od człowieka wykonują obliczenia, zastępują ludzi przy pracach trudnych i czasochłonnych, gdzie łatwo o pomyłkę. Dzięki nim można się skoncentrować na samym procesie tworzenia, resztę można powierzyć maszynie. Niestety nie można bezgranicznie ufać komputerom, zdarzają się awarie a czasem może zabraknąć prądu…Ale na pewno możemy powiedzieć, że ułatwiają nam życie i dziś nie wyobrażamy sobie już świata bez nich i na pewno jeszcze niejednym nas zaskoczą.