Ania Shirley to tytułowa bohaterka książki Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”. Urodziła się w rodzinie nauczycielskiej w Nowej Szkocji. Gdy miała trzy miesiące, jej mama i tata zmarli na febrę. Dziewczynka stała się sierotą. Kolejno jej opiekunami byli pani Thomas i pani Hammond, skąd trafiła do sierocińca. Dopiero u Maryli i Mateusza Cuthbertów znalazła prawdziwy, rodzinny dom.

Ania to wysoka, jedenastoletnia dziewczynka o szczupłej budowie ciała. Wśród rówieśników wyróżniała się rudymi włosami, których nienawidziła. Miała bladą twarz pokrytą piegami z szerokimi ustami i długim zgrabnym nosem. Jej oczy były zielone. Zawsze ubrana skromnie, w długą ciemną i prostą sukienkę.

Ania to osoba zdolna, pracowita, ambitna i inteligentna. Była jedną z najlepszych uczennic w szkole Avonlea jak i w seminarium nauczycielskim, do którego później uczęszczała. Miała wiele koleżanek. Jednak najlepszą jej przyjaciółką była Diana Barry. Dziewczynki rozumiały się bez słów. Ania należała do osób wrażliwych i spontanicznych. Miała obsesje na punkcie swoich włosów, przez co często popadała w kompleksy. Kiedy pewnego razu Gilbert na lekcji krzyknął „marchewka”, dziewczynka zareagowała bardzo impulsywnie i długo się do niego nie odzywała. Inną jej cechą była gadatliwość

i szczerość. Otwarcie mówiła, co sądzi o innych. Niektórym to przeszkadzało, a innym nie. Jej nadpobudliwość i roztrzepanie było przyczyną pomyłek, które przysparzały jej wielu kłopotów. Miało to miejsce np. w dodaniu kropli walerianowych do ciasta lub podaniu Dianie do picia wina zamiast soku porzeczkowego. Ania posiadała bujną wyobraźnię. Nadawała określonym miejscom wymyślone przez siebie nazwy np. „Królowa Śniegu”, Las Duchów”. Lubiła czytać książki, recytować wiersze. Założyła wraz z przyjaciółką klub powieściowy.

Pracowitością, uczynnością i opiekuńczością zjednywała sobie innych. Chętnie pomagała w opiece nad dziećmi, jak również w pracy swoim opiekunom Maryli i Mateuszowi. Zyskała w ten sposób powszechną sympatię. Była skłonna do wyrzeczeń. Potrafiła zrezygnować ze studiów i podjąć pracę, jako nauczycielka, aby zająć się domem.

Uważam, że Ania to postać bardzo sympatyczna, ciekawa i szlachetna, która chwilami zaskakuje, ale również zdumiewa. Podoba mi się i myślę, że super byłoby mieć taką przyjaciółkę.