Nie mam wątpliwości co do tego, że przyjaźń w życiu człowieka jest bardzo ważna. Na przyjacielu można zawsze polegać i zwierzyć mu się z najskrytszych tajemnic. Jemu bez wahania można powierzyć najskrytsze tajemnice, nie bojąc się, że je zdradzi. Warto jest mieć przyjaciela i chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego faktu.

Ciężko jest tym, którzy nie mają tak bliskiego człowieka. Naprawdę dużo tracą. Nie ma tych wspólnych spotkań, zwierzeń, śmiechu i płaczu. Nie ma tego, co jest w życiu najważniejsze. Wydaje mi się, że wielu ludzi za swoje największe skarby w życiu uważa przyjaźń i miłość, a nie pieniądze, władzę i karierę. Przyjaźń jest wzajemnym zaufaniem, radością przebywania z drugą osobą, życiem problemami innego człowieka, pewnym rodzajem bliskości. Ludzie najczęściej dobierają sobie przyjaciół, którzy są w pewien sposób do nich podobni lub takich, którzy są ich przeciwieństwem.

Jednak moim zdaniem, dla dziecka, największymi przyjaciółmi są rodzice. To oni są z nami zawsze, od naszych pierwszych postawionych kroków, od pojawienia się pierwszych ząbków oraz gdy pierwszy raz idziemy do szkoły. To im zawsze możemy powiedzieć co jest nie tak i co tak naprawdę nas gnębi. A czy teraz wczasach gdzie telewizja i Internet odgrywają taką dużą rolę w życiu człowieka, istnieje jeszcze przyjaźń?? Nawet dziś człowiek potrzebuje wsparcia, rady i bliskości przyjaciół. Oczywiście przyjaźń nie spada z nieba, trzeba o nią zabiegać i pielęgnować ją. We współczesnych czasach odległość już nie uniemożliwia nam kontaktów. Krócej do siebie podróżujemy, możemy do siebie dzwonić, porozumiewać się za pomocą poczty elektronicznej.

Podsumowując moje rozważania, przyjaźń dla każdego jest czymś innym. Jej rola zmieniała się zarówno przez kolejne mijające wieki, jak i w czasie rozwijania się człowieka. Jednak sądzę, iż zawsze będzie najważniejszą wartością, najważniejszym skarbem w życiu człowieka.