W rożnych krajach święta wyglądają różnie, spowodowane jest to np. odmiennością kultur, tradycji. Postaram się przedstawić wam jak wyglądają święta w wybranych przeze mnie krajach.

Anglia – Tutaj Wigilii się nie obchodzi. W pierwszy dzień świąt zjada się pieczonego indyka.

Austria – w Wigilię podaje się : kaczkę lub karpia, pieczone kasztany, pierniki, wino z korzeniami. W niektórych miastach śpiewa się kolędy.

Belgia - wigilijną kolację często spożywa się w restauracji, co wydaje mi się dziwne. Tradycyjną potrawą jest indyk z kasztanami i borówkami.

Dania – tradycyjną potrawą jest kaczka. Bardzo fajną tradycją jest podawanie ryżu z owocami w miseczkach – tylko w jednej z nich znajduje się migdał. Osoba, która trafi na tą miseczka, ma prawo do dodatkowego prezentu.

Francja – najważniejszym świątecznym posiłkiem jest obiad. Najpopularniejsze potrawy to: pasztet z gęsi, wędzony łosoś i faszerowany kasztanami indyk.

Holandia – nie ma tradycji Wigilii, ale przystraja się jednak choinki, śpiewa kolędy oraz uczestniczy w pasterce. Typowym zwyczajem jest wysyłanie świątecznych kartek z życzeniami.

Litwa – święta są bardzo podobnych do tych w Polsce. Gdzie nie gdzie nawet łamie się opłatkiem.

Niemcy – Na kolację przygotowuje się pieczone kiełbaski oraz sałatkę ziemniaczaną. Podobnie jak w Anglii w pierwszy dzień świąt zjada się tu gęś, dla przypomnienia w Anglii jest to indyk. Słowacja – obchodzi się tradycyjną wigilię tylko, że z czosnkowym opłatkiem. Je się zupę z kiszonej kapusty z grzybami, karpia oraz ciastka z makiem lub twarożkiem zwane bobalki.

Kolumbia – święta rozpoczynają się 8 grudnia. Od 17 grudni dzieci dostają leguminę z bakaliami oraz małe ciasteczka. Nie ma zwyczaju obdarowywania się prezentami!

Meksyk – święta obchodzone są rodzinnie. Ciekawym zwyczajem jest piniata – powieszone pod sufitem naczynia, w których znajdują się owoce lub słodycze. Wszystko polega polega na strąceniu jak największej ilości naczyń w celu wydobycia słodyczy.

USA – nie ma ani postu, ani tradycyjnej Wigilii, ani pasterki. Pierwszego dnia świąt na obiad podaje się pieczonego indyka. Tak jak i w Anglii.

Przeglądając wszystkie tradycje świąteczna stwierdzam, że nasza Wigilia i tak jest najciekawsza i najfajniejsza. Może pożyczyłbym tylko meksykańską piniate. ; )