Jedną z najważniejszych postaci „Iliady” Homera jest Achilles, czyli najdzielniejszy wojownik grecki. Jest on herosem, pół człowiek, pół bóg – syn śmiertelnika Peleusa i bogini Tetydy. Matka uodporniła jego ciało na rany zanurzając go, jako niemowlę w świętej rzece bogów Styks. Jedynym niechronionym miejscem była pięta, za którą trzymała dziecko.

Achilles jest przystojnym i świetnie wprawionym w walce mężczyzną. Podkreśla się u niego młodzieńczą, atletyczną sylwetkę i dziewczęce rysy. Ta pozorna anielskość jego oblicza zostaje silnie skontrastowana z okrucieństwem i brakiem litości, jakie determinują jego działania w walce. Samo jego pojawienie się na polu bitwy wzbudza postrach w szeregach wroga.

Heros przedstawiony jest, jako waleczny, odważny i mężny wojownik. Jest on jednak niezrównoważony emocjonalnie i łatwo popada w skrajne odczucia. Właściwe jest mu przekonanie o swej wyjątkowości i traktowanie innych z góry. Jego gniew, który był spowodowany odebranie branki Bryzeidy powoduje, że odstępuje od walki. Pozostaje nieugięty w swoim postanowieniu i chowa urazę nawet wtedy, gdy szala zwycięstwa przechyla się na stronę Trojan i giną kolejni greccy wojownicy. Dopiero złość, żal i bezradność po śmierci najbliższego przyjaciela Patroklesa prowadzi do nieopanowanej żądzy zemsty.

Dla Achillesa, ważną i decydującą o jego losie wartością jest duma oraz chęć uzyskania wiecznej sławy. Zwraca uwagę zwłaszcza jego pogoń za Hektorem, gdy poleca swoim pobratymcom by nikt inny nie ośmielił się ubiec go w zabiciu trojańskiego księcia, gdyż ten zaszczyt należy się jemu.

W kulminacyjnym punkcie dzieła „Iliada” Achilles zwycięża w pojedynku z Hektorem zabijając go. Jest on na tyle mściwy i okrutny, że po zabójstwie wroga nadal nie znajduje ukojenia bezczeszcząc jego ciało. Świadczy to o tym, że nie istnieją dla niego żadne normy moralne czy obyczajowe. Jednak w chwili, gdy król Priam przychodzi do obozu Greków i błaga go o wydanie zwłok syna, Achilles przechodzi głęboką wewnętrzna przemianę. Okazuje litość pozwala zabrać i pogrzebać ciało Hektora.

Achilles umiera przed końcem wojny trojańskiej, gdy zostaje trafiony strzałą z łuku w pietę -najsłabszy punkt jego ciała. Tego wydarzenia akcja „Iliady” jednak nie obejmuje.

Moim zdaniem Achilles to waleczny, odważny, ale także okrutny i bezlitosny wojownik.