Szanowna Pani Dyrektor, Drodzy Wychowawcy i Nauczyciele!

Spotykamy się dziś z okazji zakończenia edukacji na poziomie gimnazjalnym. Dla nas, absolwentów jest to szczególny dzień. Warto przy tej okazji przywołać słowa pisarza Wiktora Hugo, który stwierdził, że „Życie składa się z przywitań i pożegnań”. Mam zaszczyt w imieniu tegorocznych absolwentów serdecznie podziękować całemu Gronu Pedagogicznemu za trud i czas, który nam poświęcili.

„Tak niedawno żeśmy się spotkali, a już pożegnania nadszedł czas…” te słowa znanej piosenki wydają się szczególnie adekwatne dzisiaj, gdy po trzech latach nauki opuszczamy mury tej szkoły. Chciałabym na krótko przywołać kilka chwil z naszego szkolnego życia. Chyba każdy z nas pamięta ten pierwszy wrześniowy poranek, gdy zadzwonił budzik i wyruszaliśmy do szkoły. Nowej szkoły. Właściwie zaczynaliśmy wszystko od nowa, poznawaliśmy nowych kolegów i zwyczaje gimnazjalne. Czas, jaki spędziliśmy w murach gimnazjum był czasem niezwykle owocnym. Zdobyliśmy tutaj właściwą szeroką wiedzę, stawialiśmy czoła przeciwnościom losu, ale w tych niełatwych chwilach bardzo często z pomocą przychodziliście nam Wy, Nauczyciele. To właśnie Państwo wykazali się wielką życzliwością i cierpliwością, wprowadzając atmosferę bezpieczeństwa. Przekazaliście nam wiedzę, nie tylko tą z książek, ale też tą, która stanowi część Waszej bogatej osobowości. Promowaliście najwyższe wartości etyczne i moralne, natomiast my chłonęliśmy tę wiedzę jak gąbka. Bo przecież naszą postawę i podejście do życia kształtują nie tylko rodzice i inni najbliżsi nam ludzie, ale także nauczyciele i wychowawcy. Szkołą umożliwiła nam odnaleźć nieodkryte Dotą talenty i rozwijać nowe pasje. Pedagodzy zaś zaszczepili w nas wrażliwość na cudzą krzywdę, na piękno, na sztukę, na muzykę, na otaczający nas świat. Dzięki Waszej motywacji uparcie dążyliśmy do celów, z których kilka osiągnęliśmy. W gimnazjum zawarliśmy bezcenne przyjaźnie. Ze szkolnymi przyjaciółmi dzieliliśmy radość i sporadyczne smutki. Byliśmy jak jedna wielka rodzina. Klasowe wycieczki, powroty ze szkoły, czy strach przed klasówką uczynił z nas zżytą grupę.

Przed nami bardzo trudna decyzja-wybór nowej szkoły. Nauczyliśmy się, że aby nie zginąć, wybić się ponad wszystkich, trzeba się rozwijać, kształcić swoją osobowość.

Wiemy, że nie zawsze potrafiliśmy wyrazić naszą wdzięczność, bywaliśmy oporni i nie zawsze docenialiśmy Wasze poświęcenie i oddanie. W tym dniu chcielibyśmy przeprosić za wszystkie przykrości, które raniły Wasze serca. Dziękuję i mam nadzieję, że pozostawimy po sobie szereg jedynie tych miłych wspomnień. Dziękuję również za przybycie pozostałym gościom. Dziękując, pragnę pożegnać tych wszystkich, z którymi spotykaliśmy się każdego dnia przez ostatnie lata. Żegnam w imieniu swoim i absolwentów Dyrekcję, naszych Wychowawców, całe Grono Pedagogiczne, Pracowników Szkoły, Koleżanki i Kolegów.

Rozpoczynamy nowy, nieznany nam rozdział życia. Rozdziału, który teraz zamykamy, na pewno nigdy nie zapomnimy. Ta szkoła wraz z jej niepowtarzalną atmosferą pozostanie na zawsze w naszych sercach. Bo to w końcu ona była naszą bezcenna nauczycielką życia. Pamiętajmy, że to nie koniec, lecz zupełnie nowy początek, zgodnie ze słowami Winstona Churchilla: „To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku”.