Pierwsza pomoc w przypadku ukąszeń i ugryzień

Jak wygląda rana kąsana?

Rana kąsana ma poszarpane brzegi, zaś goi się źle ze względu na zakażenie bakteriami z jamy ustnej.

Do najczęstszych ukąszeń i ugryzień należą te spowodowane przez:

-Psa

-Wiewiórkę

-Chomika

-Inne zwierzęta dzikie

-Owady.

-Węże i żmije

Postępowanie ogólne w przypadku ukąszeń

W przypadku ukąszeń należy poszkodowanego uspokoić oraz poprosić by jak najmniej się poruszał. Ułożyć rannego w takiej pozycji aby ukąszone miejsce znajdowało się niżej niż serce. Jeśli osoba traci przytomność należy obserwować, czy oddycha. Po dotarciu do placówki medycznej należy poinformować personel przez co poszkodowany został ukąszony, gdyż może być konieczne podanie surowicy.

Postępowanie w przypadku ukąszenia lub użądlenia przez owada.

Użądlenia charakteryzują się brakiem krwawiącej rany. Miejsce użądlone szybko puchnie.

Niektóre osoby są bardzo wrażliwe na jad owadów, dlatego też na przykład, kiedy dojdzie do użądlenia w jamie ustnej, lub w gardle, może dojść do uduszenia, wtedy należy podać kostkę lodu do ssania, w celu złagodzenia bólu i bezzwłocznie udać się do szpitala

Żądło należy usunąć pęsetą, w miejsce użądlone przyłożyć cebulę, w celu neutralizacji kwasu mrówkowego.

Postępowanie w przypadku ugryzienia przez zwierzę.

W przypadku ugryzienia przez zwierzęta należy ranę przemyć dużą ilością wody, oraz dokładnie umyć mydłem. Należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej, gdyż zwierze mogło być chore na wściekliznę i potrzebny może okazać się zastrzyk przeciwtężcowy. W przypadku ugryzienia przez zwierze dzikie należy porady tej zasięgnąć natychmiast.

Postępowanie w przypadku ukąszenia przez kleszcze

Kleszcze należy usuwać w ciągu 24h od momentu wkłucia się w ciało. Dłuższe przebywanie zwiększa działanie ryzyka zakażenia organizmu wirusem (zapalenie opon mózgowych, borelioza)

Ranę należy pokryć paroma kroplami wosku lub parafiny, po odczekaniu paru minut zdjąć parafinę wraz z kleszczem. Jeżeli kleszcz pozostaje należy wyjąć go pęsetą. Nie wolno używać masła ani spirytusu, gdyż owad zwiększy ilość wydzieliny do organizmu.

Ranę należy dokładnie przemyć i obserwować, w razie konieczności zasięgnąć porady lekarza.

Postępowanie w przypadku ukąszenia przez żmiję lub węża.

Ukąszenie żmii pozostawia ślad w postaci dwóch charakterystycznych czerwonych punkcików oddalonych od siebie o 5-10 mm. Miejsce ugryzienia mocno boli i szybko puchnie. . Dochodzi też do obrzmienia sąsiednich węzłów chłonnych. Pojawiają się także objawy ogólne w postaci nudności, pobudzenia, bólu głowy.

W przypadku ukąszenia przez żmiję należy nałożyć opatrunek uciskowy powyżej poziomu ugryzienia kończyny oraz należy rozciąć ranę aby wypłynęło z niej jak najwięcej jadu. Nie używamy spirytusu ani jodyny. Ranę przemywamy wodą i mydłem. Kończynę należy unieruchomić.

Wstrząs uczuleniowy

Wśród osób ugryzionych bardzo często może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, ze względu na uczulenie na jad np. pszczół. Charakteryzuje się czerwoną wysypką, opuchniętą twarzą oraz okolicami oczu, przyspieszeniem tętna a czasem bezdechem. Osobę, poszkodowaną należy bezzwłocznie przetransportować do szpitala, ułożyć w pozycji siedzącej z podparciem pleców, zaś nieprzytomnego w pozycji bocznej ustalonej.