"Pan Tadeusz" to epopeja narodowa napisana przez A. Mickiewicza. W utworze tym poznajemy ciekawe dzieje rodu Sopliców i Horeszków. Autor przedstawil historię z lat 1811/1812 w XII księgach wierszem. W utworze tym poznajemy miedzy innymi dwie kobiety o bardzo ciekawej sobowosci. Tymi kobietami sa Zosia i Telimena.

Pierwsza z nich to mloda dziewczyna o pieknej, nieskazitelnej urodzie. Druga natomiast to dojrzala kobieta, ktora podkochiwala sie w mlodym synu Jacka Soplicy- Tadeuszu. Ten natomiast byl zakochany w Zosi.

O zachowaniu i wygladzie Zosi dowiedujemy się gdy po raz pierwszy ujrzal ja Tadeusz. Wiemy, ze jest mloda dziewczyna, cicha, "lekka". Wbegla ona do swojego pokoju, podniosla sukienke i zauwazyla Tadeusza- zawstydzila sie przed nim. Ze wzgledu na ta sytuacje wywniosoowac mozemy, ze jest skromna dziewczyna. Zapewne wystraszyla sie takze i zadziwila widokiem mlodzienca w swoim pokoju. Przestraszona uciekla z pokoju w oka mgnieniu.

Telimena natomiast szuka sposobow na "ulowienie" Hrabiego i Tadeusza. Ma jednak dylemat- pierwszego z panow uwaza za mlodego, bogatego, przystojnego mezczyzne, lecz nie wie, czy ten potrafilby zakochac sie w niej i co powiedzialoby na to spoleczenstwo. Przegladajac sie w lustrze jak gdyby zmienila oponie o bogaczu- mowila, ze ludzie maja zmienne gusta i, ze bladyni nie sa namietni. O Tadeuszu natomiast wypowieda sie jakby o dziecku. Mowi, ze jest poczciwym chlopakiem. Mysli, ze dla tego zwiazku musialaby sie poswiecic, bo nie wiadomo, jaka byłaby opinia spoleczenstwa o nim. Lepiej byloby wyjechac, zapoznac Tadeusza ze swiatem, kierowac go w zyciu, pomagac mu, radzic. Należałoby odnaleźć w nim swojego przyjaciela, brata. Telimena ukazuje nam sie jako swatka- mysli, czy nie dałoby rady polaczyc miloscia Zosi i Hrabiego. Byłoby to oczywiscie korzyscia takze dla niej- mialaby ona schronienie w ich domu jako krewna Zosi i swatka Hrabiego.

Telimena natomiast w ostatecznosci szukala szczescia u boku Rejenta. Niepocieszony zbytnio tym był Hrabia i właśnie dlatego wybuchła między nim a Telimeną sprzeczka. Miał on pretensje do Telimeny, że ta wychodzi za mąż za Rejenta. Kobieta natomiast gotowa była porzucić Rejenta i wyjść za mąż za Hrabiego. Ten jednak stwierdził ostatecznie, że nie będzie kłócił jej szczescia z Rejentem. Był on jednak nieszczescliwy z tego powodu. Z zachowania Telimeny wywnioskowac można, że patrzyła ona więcej na majątek niż na uczucia. Pod tym względem jest ona przeciwieństwem Zosi.

Zakochany w Zosi Tadeusz ubiega się o jej względy. Pyta ją o zdanie odnośnie ich związku. Ta gotowa była, żeby się z nim związać. Jest dziewczyną skromną i niewymagającą- twierdzi, że gdy Tadeusz nawet straci majątek, t- będzie dla niej droższym. Mówi także, że chętnie zostaie na wsi, nauczona jest tam pracować, tam się wychowała. Bradziej lubi wieć niż miasto, w mieście nudzi się, a na wsi zawsze znajdzie zajęcie. Także pod tym względem jest ona kompletnym przeciwieństwem Telimeny. Telimena uwielbia Petersburg, zachwycona jest jego pięknem i najchętniej zostałaby w tym mieście. Już na odstawie podanych fragmentów zauważyć można wiele różnic między Zosią a Telimeną. Na podstawie całego utowru widzimy jeszcze więcej różnic.

Zosia i Telimena to dwa przeciwieństwa. Nie zauważamy międzi nimi praktycznie żadnych podobieństw, natomiast istnieje wiele różnic. Te dwie kobiety różnią się tak bardzo, że można by je porównać do ognia i wody. Moim zdaniem godna podziwu jest Zosia, która ukazuje się jako skromna dziewczyna. Telimena natomiast przez swoje zachowanie, przez to jak zwraca uwagę na pieniądze, niezbyt zasługuje na uwagę czytelników.