Wpływ Substancji Psychotropowych na organizm człowieka

Substancje psychotropowe (psychoaktywne) są to środki chemiczne bezpośrednio wpływające na funkcje mózgu. Efektem ich działania są czasowe zmiany zachowania, świadomości czy nastroju.

Są to między innymi: kofeina, alkohol, nikotyna, narkotyki (kokaina, środki pochodzenia konopnego), niektóre leki przeciwbólowe i antydepresyjne.

KOFEINA

usuwa zmęczenie i polepsza koncentrację. Stymuluje także układ krążenia i oddechowy, przyspiesza przemianę materii.

ALKOHOL

jest środkiem odurzającym o działaniu narkotycznym. Jego spożywanie zwiększa ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku i wątroby. W małych dawkach wywołuje stan pobudzenia, przyspieszone bicie serca, nieodczuwanie zmęczenia, ogólną poprawę nastroju. Jednak przy przedawkowaniu pojawiają się problemy z utrzymaniem równowagi, utrata kontroli nad własnymi emocjami, a także sprawności ruchowej.

NIKOTYNA

należy do grupy związków najsilniej trujących, występujących w dymie tytoniowym. Powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, przyczyniające się do niedokrwienia serca i kończyn. Wywiera szkodliwy wpływ na przewód pokarmowy.

NARKOTYKI

Amfetamina i metamfetamina - osobie pod wpływem amfetaminy spada krytyczna ocena własnego postępowania oraz podnosi się skłonność do podejmowania różnych wyzwań. Zachowanie to jest nazywane "złudnym poczuciem wszechmocy", często prowadzącym do przestępstw kryminalnych, wypadków samochodowych, a nawet śmierci. Amfetamina powoduje przypływ energii, euforię, zwiększa czujność oraz aktywność fizyczną. Działanie metamfetaminy jest o wiele bardziej szkodliwe, gdyż dodatkowo przyczynia się do spustoszeń w organizmie takich jak wypadanie zębów.

Kokaina-ma działanie zbliżone do amfetaminy: występuje wzmożona aktywność, nadpobudliwość, niepokój i skłonność do agresji.

Morfina i Heroina -po spożyciu pojawia się niepokój ruchowy lub spowolnienie i senność, bladość skóry, podsychanie śluzówek, obniżenie ciśnienia krwi i ciepłoty ciała, zaparcia. Rozszerzenie źrenic, "gęsia skórka", nadmierna potliwość, łzawienie, wysięk z nosa, ziewanie, kichanie, nudności, wymioty, wzrost tętna, chęć przyjęcia kolejnej dawki.

LSD - dietyloamid kwasu D-lizergowego, halucynogenna substancja, otrzymywana jako jeden z alkaloidów sporyszu. W nielegalnej sprzedaży

znajduje się pod postacią tabletek bądź papierków nasączonych LSD., LSD może wywołać halucynacje, uczucie synestezji, euforię i inne objawy somatyczne. Czasami, choć

rzadko, u ludzi podatnych na tego typu zjawisko, prowadzi do trwałych zmian, które mogą mieć pozytywny lub negatywny skutek, dlatego LSD jest pod

tym względem substancją niebezpieczną. Metabolizuje w wątrobie do nieaktywnego metabolitu.

Marihuana -Nadużywanie marihuany może potencjalnie prowadzić do uzależnień regularnego palacza, tworząc wyraźne oznaki uzależnienia. Ktoś, kto jest uzależniony od tego „leku” cierpi na głód narkotyczny i sam nie jest w stanie przestać aplikować sobie tego specyfiku bez interwencji lekarskiej lub pomocy zawodowej poradni.

Stymulanty stosowane w medycynie - są to substancje łagodnie pobudzające, używane jako leki w różnych schorzeniach. Mogą być aplikowane jako środki poprawiające pamięć i ułatwiające uczenie się

Efedryna - pobudza układ nerwowy. Stosowana jest również w syropach

przeciwkaszlowych oraz kroplach do nosa dla obkurczenie naczyń krwionośnych.

Metylofenidat - łagodny środek pobudzający układ nerwowy.

Obecnie najczęściej uzależniają bezodiazepiny- leki uspokajające i nasenne, szczególnie relanium, oraz jeszcze silniejsze barbiturany, których obrót jest na szczęście ograniczony przez prawo.

Lekomania obejmuje w znacznym stopniu leki nasenne, które początkowo stosowane są w celu wywołania snu. Później stają się narzędziem, przy pomocy, którego leczy się nie tylko brak snu, ale i napięcie nerwów, lęk, niezadowolenie lub uczucie niezrównoważenia. Lekomania najczęściej obejmuje leki przeciwbólowe, nasenne, dopingujące i euforyzujące (wywołujące stan błogiego podniecenia). Leki hormonalne również kryją w sobie szereg, niebezpieczeństw dla zdrowia. Stosowanie hormonów tarczycy na odchudzenie może spowodować nadczynność tarczycy, a hormonów kobiecych na przedłużenie młodości ? guzy macicy. Wiele osób stosuje środki przeczyszczające jako lek na odchudzenie lub przy zaparciach i nie zdaje sobie sprawy z tego, że stałe przyjmowanie ich powoduje zmiany chorobowe jelit oraz zaburzenia w równowadze mineralnej ustroju. Na podstawie badań i ankiet korespondencyjnych w środowisku lekarskim i farmaceutycznym ustalono listę leków, których domagają się pacjenci w gabinetach lekarskich lub w aptekach. Najczęściej wymieniane leki to leki przeciw bólowi głowy i ogólnie przeciwbólowe. Wśród zależności lekowych odróżnia się cięższą postać zwaną nałogiem i lżejszą zwaną przyzwyczajeniem. Znane są też przypadki zażywania od kilku do kilkunastu i więcej tabletek od bólu głowy, Gardanu, Pabialginy, Veramidu itp. lub wypijania kilku butelek kropli żołądkowych, walerianowych, czy nasercowych w ciągu dnia. Jeśli temu długotrwałemu używaniu leków towarzyszyć będą objawy wzrastającego zatrucia lub ogólnego wyczerpania organizmu to nałogu tego nie można już nazwać lekomanią, lecz toksykomanią. Toksykomanie mogą prowadzić do powstania nałogu lub nawyku.

Środki nasenne wykazują bardzo silne działanie depresyjne, tłumienie aktywności centralnego układu nerwowego.

Małe dawki powodują: przyjemne stany relaksacji, podobne do sennego marzenia.

Natomiast większe dawki: przyćmienie świadomości, pogorszenia zdolności dokonywania oceny, silna senność, zlewanie się mowy, utraty koordynacji ruchów, czasami mogą spowodować reakcje paradoksalne i prowadzić do krótkotrwałego pobudzenia.

Barbiturany mają szczególne działanie w połączeniu z alkoholem i w ten sposób są bardzo często nadużywane. Alkohol wzmacnia działanie barbituranów.

Z uwagi na depresyjny wpływ na ośrodek oddechowy i długi czas wydalania z organizmu barbiturany są szczególnie groźne w przypadku ich przedawkowania.

Używanie barbituranów prowadzi do powstania zależności psychicznej i bardzo silnej zależności fizycznej.

Powodują wzrost tolerancji organizmu.

Objawy odstawienia są szczególnie silne charakteryzują się niepokojem, lękiem i drżeniem mięśni.

W zależności od rodzaju stosowanych barbituranów (krótko- lub długodziałających) mogą pojawić się od 1 do 10 dni po ich odstawieniu.

Przy bardzo silnym uzależnieniu w okresie odstawienia może pojawić się delirium wraz z majaczeniem; nagłe odstawienie może grozić nawet śmiercią.

Mechanizm powstawania tak silnej zależności jest nieskomplikowany: kiedy środek działa ? aktywność neuronów pozostaje stłumiona; kiedy zostanie odstawiony ? neurony stają się nadpobudliwe. Wieloletnie przyjmowanie tych środków prowadzi do zaburzeń neurologicznych, hormonalnych, układu krążenia i oddechowego oraz psychicznych, łącznie z zespołem otępiennym.