Historia hotelarstwa w Polsce w latach 1946 - 1989

W pierwszych latach po II wojnie światowej niewiele zbudowano nowych hoteli. Powojenne lata były dla hotelarstwa polskiego bardzo trudne. Usługi noclegowe i żywieniowe świadczyć mogły tylko nieliczne hotele, które ocalały z pożogi wojennej, jak np. hotel „POLONIA” w Warszawie. Potrzeba odbudowy kraju, jak również konieczność budowy przede wszystkim mieszkań, nie pozwoliły na rozbudowę bazy noclegowej w pierwszym okresie po wojnie. Odbudowano i wyremontowano tylko niektóre stare i zniszczone hotele, takie jak: „BAZAR” w Poznaniu, hotel „GRAND” w Sopocie i „MONOPOL” we Wrocławiu. Wybudowano także nieliczne nowe hotele, do których należały: hotel „MONOPOL” w Gdańsku (1949), hotel „MDM” w Warszawie (1955) hotel „GRAND" w Warszawie (1957), który był pierwszym polskim hotelem posiadający pełne węzły higieniczno - sanitarnymi (whs) w każdym pokoju.

Dopiero po 1961r. można było mówić o powolnym rozwoju hoteli , pensjonatów i domów wypoczynkowych w Polsce. Powstały wtedy takie hotele jak:

• „Dom Chłopa” w Warszawie (1961)

• Luksusowe hotele „Orbis Merkury” w Poznaniu (1964) i „Orbis Cracovia” w Krakowie (1965)

• „Skanpol” w Kołobrzegu (1967)

• „Orbis Kosmos” w Toruniu (1969)

• „Orbis Polan” w Zielonej Górze (1969)

„ Orbis Arkona” w Szczecinie (1970)

Znacznego rozpędu nabrało budownictwo hotelowe dopiero w latach 70-tych. Przyczyniło się do tego w zdecydowany sposób wprowadzenie po raz pierwszy na rynek do polski międzynarodowych systemów hotelowych: amerykańskiego: INTERCONTINENTAL HOTELS CORPORATION oraz MARRIOT CORPORATION, w latach 90-tych austriacki RANGER INTERNATIONAL HOTELS, angielski TRUSTHOUSE FORTE oraz francuskiego systemu NOVOTEL.

W 1974r. został oddany do użytku pierwszy hotel klasy ekonomicznej IHC w Polsce, hotel „Orbis Forum” w Warszawie. Był to jak dotąd, największy polski hotel.

Wybudowano również sześć Novoteli wybudowano w: Gdańsku, Olsztynie, Poznaniu, Sosnowcu, Warszawie, Wrocławiu.

Na tej samej dokumentacji powstały również hotele „Solny” w Kołobrzegu i „Reda” w Szczecinie, które ze względu na brak niektórych parametrów nie należą do systemu Novotel.

W latach 70-tych „Orbis” wybudował także takie znaczące w naszym hotelarstwie obiekty, jak:

• „Polonez” w Poznaniu (1974)

• Jedyny w tym czasie hotel 5* „Victoria” w Warszawie (1976) należący do IHC

• „Orbis Kasprowy” w Zakopanem (wybudowany przez Jugosłowian – 1974)

• „Orbis Holiday Inn” w Krakowie (1976)

• „Orbis Mronovia” w Mrągowie (wybudowany przez Szwedów – 1981)

W tym czasie na rynek budownictwa hotelowego w Polsce weszły także instytucje spółdzielcze. Spółdzielcze Biuro Podróży „Turysta” wybudowało hotel „Pod Dębami” w Dębach pod Warszawą, motel „Turysta” w Częstochowie i pensjonat „Monik” w Kołobrzegu.

OST „Gromada" wybudowała hotel "Gazda" w Zakopanem (1974)., hotele: „Polonez” w Łomży i „Kormoran” w Olsztynie (1975), w 1977r. hotel „Zajazd Staropolski” w Toruniu, a w 1981r. hotele „Leśny” w Białymstoku i „Świętokrzyski” w Cedzynie koło Kielc. W 1987r. OST „Gromada” wybudowała w Pile unikalny 4* hotel „Rodło” w pełni przystosowany do przyjmowania gości niepełnosprawnych.

Powstała też spółdzielczość wiejska. Centrala Rolnicza Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” wybudowała motel „Polonia” w Podstolicach, hotel "Polichno" w Polichnie, kilkadziesiąt zajazdów, jak np.: "Stary Koń" koło Konina, "Hajduczek" w Chełmie koło Pniew , hotel "Zajazd Piastowski" w Kazimierzu Dolnym i wiele innych.

W latach 80-tych znacznie wzrosło budownictwo prywatnych pensjonatów oraz małych i dużych hoteli. W Warszawie zaczęły działać: „Zajazd Napoleański ****”, „Maria ***”. W Nadarzynie hotel „George” oraz pensjonat „Biała Dalia” w Konstancinie.

Zaobserwowano również wzrost bazy reprywatyzowanych hoteli, przejętych przez państwo w latach 50-tych i obecnie zwracana spadkobiercom. Powstała też nowa kategoria miejsc noclegowych – kempingi turystyczne i pola biwakowe. Rozwijały się ośrodki wczasowe zakładów pracy.

Po 1989r., w związku z nastaniem wolnego rynku, struktura rodzajowa hoteli uległa generalnej modernizacji. W tym czasie hotelarstwo polskie przeżywa swój niezwykły renesans.