Kordian bohater dramatu Juliusza Słowackiego.

Poznajemy go jako piętnastoletniego chłopca, przepełnionego marzeniami, pragnieniami dokonania czegoś wielkiego, wspaniałego i znaczącego.

Przedwcześnie dojrzały rozumiał i obejmował myślą więcej niż by tego sam chciał. Był słaby psychicznie. Już jako młody człowiek nie widział sensu swojego życia, przeżywał rozterki duchowe: „otom ja sam jak drzewo zwarzone od kiści / sto we mnie żądz, sto uczuć, sto uwiędłych liści”. Nieszczęśliwa miłość do dużo starszej kobiety doprowadziła go wreszcie do myśli o samobójstwie. Uważał, że skoro nie stać go na czyny na miarę swoich ambicji, skoro jego miłość jest nieodwzajemniona – nie ma, po co żyć. Niedoszły samobójca zdecydował się odbyć podróż po Europie.Kordiana poznajemy jako 15-letniego chłopca. Biografia Kordiana to typowa biografia romantyczna. Bohater przeżywa nieszczęśliwą miłość. Następnie podejmuje nieudaną próbę samobójczą. Czuje się osamotniony i przez nikogo nie rozumiany. Odbywa podróż po Europie, nigdzie nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca. Podejmuje się dokonania zamachu na cara Mikołaja I, za co zostaje skazany na śmierć.

Kordian jest zbyt dojrzały jak na swój wiek. Snuje rozważania na temat sensu życia i roli, jaką ma do odegrania. Bohater nie znajduje zrozumienia u nikogo, przez co odczuwa straszliwą samotność. Jako patriota uważa, że jego obowiązkiem jest zabicie cara. Jest gotów zrobić to bez jakiegokolwiek wsparcia towarzyszy, którzy uważają, że zamordowanie władcy nie poprawi sytuacji Polski. W jej trakcie odwiedzając siedliska obłudy i niejednokrotnie spotykając ludzi nieuczciwych i pełnych zakłamania, Kordian stracił dużą część swojego młodzieńczego idealizmu. W efekcie zrodził się w nim bunt, który spowodował myśli o walce dla ojczyzny. Postanowił poprowadzić naród przeciwko wrogowi. Celem jego życia stało się zabicie cara, który jego zdaniem był odpowiedzialny za cierpienia ukochanego narodu. Uwierzył, że ten czyn będzie zbawienny dla ojczyzny. Wiedział jednak, że zabijając cara popełni śmiertelny grzech królobójstwa, a taki czyn nie mieści się w kodeksie rycerskim. Znów obserwujemy niezdecydowanie i zmienność poglądów Kordiana.

Bohaterzy romantyczni zawsze przeżywają nieszczęśliwą miłość.

Najpierw Kordian zakochuje się w starszej kobiecie która nie odwzajemnia jego uczuć, wie o nich i jej się podoba to że Kordian zwraca na nią uwagę. Możena powiedzieć że się bawi jego uczuciami. Ten fakt również przyczynia się do próby samobójczej bohatera. Potem gdy zwiedza europę poznaje Wiolette. Kordian przekonuje się iż Wiolettcie zależy tylko na pieniądzach a gdy sie o tym przekonuje drwi z niej