Moją prezentację, której temat brzmi: „Motyw zbrodni i kary, winy i odpowiedzialności”, zacznę od przedstawienia Państwu definicji terminów „zbrodnia” i „kara”, na podstawie „Słownika języka polskiego”.

Tak więc definicja zbrodni brzmi:.........

Definicja kary natomiast brzmi:.........

Zarówno zbrodnia, jak i kara są obecne na naszym świecie już od samego początku jej istnienia, kiedy to według „Pisma Świętego Starego Testamentu” Bóg stworzył pierwszych ludzi, Adama i Ewę, którzy mieli dwóch synów. Mieli oni na imię Kain i Abel. Kain kierując się zazdrością popełnił zbrodnię, zabijając swego niewinnego brata. Został za to przeklęty i naznaczony znamieniem, które symbolizowało bratobójstwo. Była to pierwsza zbrodnia popełniona na Ziemi.

Na podstawie wyżej zamieszczonego przykładu, mogę śmiało stwierdzić, że nie ma zbrodni bez kary. Stwierdzenie to będzie mottem w mojej prezentacji, które spróbuję udowodnić.

Przedstawioną tezę będę próbował omówić na podstawie utworów, które uważam za najodpowiedniejsze do zaprezentowania w tej pracy. Będą to kolejno: „Zbrodnia i kara”, „Rozmowy z katem”, „Balladyna” oraz „ Makbet”. Pierwszym z utworów ,który omówię jest „Zbrodnia i kara” Fiodora Michałowicza Dostojewskiego”.

„Makbet” Williama Szekspira jest utworem powstałym w epoce renesansu. Jego konstrukcja bazuje na dramatach antycznych. Utwór ten opowiada losy Makbeta, dziedzicznego naczelnika hrabstwa Glamis w Szkocji. Był on wiernym rycerzem króla Dunkana. Głównego bohatera utworu poznajemy w momencie, gdy wraca z wygranej bitwy wraz ze swym przyjacielem Bankiem i napotyka na swej drodze trzy czarownice, które przepowiadają mu, że będzie władcą Szkocji. Gdy Makbet listownie informuje o przepowiedni swą żonie Lady Makbet, nakłania go ona do zabójstwa króla i tym samym przyśpieszenia procesu przepowiedni. Makbeta i jego żonę nęciło salonowe życie, dostatek i wygody. Po dokonaniu zbrodni Lady Makbet podrzuca sztylet służącym. Gdy morderstwo zostało odkryte synowie króla uciekli z kraju w obawie o własne życie, a Makbet zgodnie z przepowiednią został królem Szkocji. Tak więc, gdy przyjaciel Makbeta, Banko ,zaczął go podejrzewać, że zdobył on władzę nieczystą drogą, Makbet postanawia się go pozbyć, wynajmując najemnych zabójców. W międzyczasie Makduf wraz z Malkolmem przygotowują swoje wojska aby obalić styranizowaną władzę Makbeta. Makbet rusza do walki i ginie w pojedynku z Makdufem. Po śmierci Makbeta na tronie zasiada prawowity natępca króla Dunkana, jego syn Malkolm.

Szekspir precyzyjnie opisuje narastanie zła, odsłaniając kolejne konsekwencje wywołane przez popełnienie zbrodni. Makbet wchodzący na drogę sprzeniewierzenia się podstawowym wartościom, nie może się już z niej wycofać. Pierwsza zbrodnia jest tylko „kostką domina, która raz pchnięta, popycha za sobą następne”. Utwór ukazuje także ponadczasowość zbrodni, która nie może ujść bezkarnie, gdyż narusza zależności międzyludzkie oraz normy istniejące w świecie. Makbet zdał sobie sprawę z tego jak niemoralnie się zachował i ma z tego powodu wyrzuty sumienia.