W dzisiejszych czasach to pieniądz rządzi światem. Chęć bogacenia się coraz częściej jest głównym priorytetem człowieka. Każdy, kto odczuł brak środków na koncie stwierdzi, że życie bez nich jest zbyt ciężkie. Według mego przekonania pieniądze mają duży wpływ na nasze życie. Jednakże, czy ludzie powinni stawiać je na pierwszym miejscu?

Pierwszym argumentem, dowodzącym słuszności mojego rozumowania jest to, że pieniądze przyczyniają się do utraty człowieczeństwa i wszelkich wartości. Harpagon, główny bohater dramatu pt. "Skąpiec" był wstanie bezpodstawnie oskarżyć swoich najbliższych o kradzież szkatułki z 10 tysiącami talarów. Nie chcąc utrzymywać córki, usiłował wydać ją za 50-letniego Anzelma, a syna ożenić ze wdową. Harpagon żył w obawie przed utratą swojego bogactwa. Molier starał się ukazać, jak miłość do pieniędzy przysłania prawdziwe dla nas priorytety.

Kolejnym argumentem jest to, że pieniądze miały pozytywny wpływ na przemianą Scrooge'a z "Opowieści Wigilijnej". Ebenezer, główny bohater jest człowiekiem bardzo zamożnym i chciwym. Nie ma żadnych przyjaciół, nie utrzymuje z nikim kontaktu. Nienawidzi okresu świąt, ponieważ to wtedy ludzie obdarzają się miłością i czułością. Za zmianę odpowiadają trzy duchy: Duch Wigilijnej Przeszłości, Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia i Duch Przyszłych Wigilii. To one, ukazując jego narzeczoną ze swoimi dziećmi i mężem, która rzuciła go przez jego egoizm, biedną rodzinę, która wychowuje małego Tima, chłopczyka który nie dożyje następnych świąt a także jego śmierć sprawiają, że Scrooge dostrzegł błędy, które popełniał.

Nie należy zapominać również o tym, że pieniądze przyczyniły się do upadku Pawła Obareckiego z "Siłaczki". Bohater, który za cel postawił sobie leczenie ludzi na wsi w Obrzydłówku zrezygnował z pełnienia swojego zawodu. Dlaczego? Ten apatyczny, zrezygnowany człowiek wybrał zamożne, wygodne, swobodne życie ponieważ uległ wpływom bogatszych ludzi od siebie. Wyrzekł się swoich wartości. Tym sposobem przyczynił się do swojego upadku moralnego.

Moim ostatnim argumentem jest to, że pieniądze potrafią ratować ludziom życie. Co roku w styczniu startuje Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jej celem jest jest zakup medycznych sprzętów do klinik w celu ratowania ludziom życia. WOŚP to jedna z najhuczniejszych akcji odbywających się w całej Polsce, która istnieje już 20 lat. W minionym styczniu w zamyśle był zakup urządzeń do ratowania życia wcześniaków i pomp insulinowych. Dzięki właśnie tej akcji dzieci mogą wytrwać o wiele dłużej. Łącznie zebrano około 445 milionów.

Z całą pewnością stwierdzam iż pieniądze mają duży wpływ na życie człowieka począwszy od złego wpływu na życie Obareckiego skończywszy na ratowaniu życia ludzi. Potrzebujemy stabilizacji finansowej lecz nie stawiajmy tego na pierwszym miejscu. To właśnie przez nie często zatracamy siebie i bliskich.