Historia jest to również suma tego, czego można było uniknąć. Konrad Adenauer

Wszyscy tworzymy historię. To jak efekt motyla – jedno zdarzenie może zaważyć na przyszłości całego świata. Aby wystrzegać się złych decyzji musimy pamiętać o przeszłości, bo tylko ona jest w stanie uchronić nas przed negatywnymi skutkami naszych postanowień.

Napoleon Bonaparte jest chyba znany nam wszystkim. Mąż stanu, genialny strateg, historyczny dowódca – jednak nawet on popełnił błąd. Niekonsekwentnie ruszył na Moskwę – w wyniku jego decyzji wojsko francuskie zostało zdziesiątkowane przez śmiertelne mrozy, na które nie było przygotowane. Można by wyciągnąć wnioski z tej lekcji historii, jednak lata później ten sam błąd popełnił Adolf Hitler. Być może, gdyby znał historię swojego przodka losy świata potoczyłby się zupełnie inaczej.

Wiedza starożytnych także wpłynęła na teraźniejszość. Kto wie, jakie byłby nasze losy gdyby Egipcjanie nie wynaleźli papirusu, kalendarza czy nawet sposobu nawadniania upraw? Nawet mumifikacja zwłok, choć teraz szczegółowo dopracowana, została zaczerpnięta od starożytnych.

Mezopotamia i Hammurabi - autor pierwszego kodeksu prawnego. Dzisiaj owy dokument został tylko nieco przekształcony, udoskonalony i dopasowany do obecnych czasów. Nie możemy mieć pewności, że gdybyśmy nie znali pomysłu Hammurabiego coś takiego jak „Kodeks prawny” w ogóle by istniało. A sześćdziesiętny system liczbowy? To także jest pomysł Mezopotamczyków, a przecież funkcjonuje do dziś – dzięki niemu istnieje podział na sekundy, minuty, godziny.

Także nasi Greccy przodkowie pozostawili po sobie ślad w obecnych czasach. Dobrze nam znana demokracja jest ustrojem, który powstał w Grecji. Właśnie dzięki naszym łacińskim przodkom możemy decydować o tym, kto będzie sprawował władzę w naszym kraju.

Dorobek naszych przodków stanowi także inspirację dla wielu pisarzy. Możemy tu wyróżnić, chociaż autora „Faraona” Bolesława Prusa czy Jana Parandowskiego, który dzięki badaniom archeologów, opisał wierzenia Greków i Rzymian w książce pod tytułem „Mitologia”. Owe dzieło ma ogromne znaczenie w dzisiejszych czasach – korzystają z niego uczniowie jak i nauczyciele.

Znajomość życia i historii naszych przodków jest fascynująca sama w sobie. Dzięki ciągle poszerzanej przez nas wiedzy o minionych już czasach jesteśmy w stanie określić wiek naszej planety, dowiedzieć się skąd wzięli się ludzie i jak ewoluowali na przestrzeni wieków. Mamy szansę poznać rzeczy, które nawet po tysiącach lat nadal są aktualne i ważne.

Moim zdaniem warto poznawać dorobek naszych przodków gdyż to właśnie wiedza o nim kształtuje czasy obecne. Nie wspominając o tym, co już się stało moglibyśmy doprowadzić do powielania błędów, które już kiedyś miały miejsce, a co za tym idzie zamiast iść do przodu stalibyśmy w miejscu.