Jakie reakcje zachodzą w naszym organizmie podczas stresujacej nas sytuacji co sie dzieje, nie zastanawiamy sie nad tym gdy jestesmy w takiej sytuacji nie myslimy wtedy o wewnetrznych reakcjach naszego organizmu a powinnismy bo długotrwaly i częsty stres może prowadzić do wielu poważnych chorób, ale najpierw zacznijmy od tego co to jest stres i jakie zachodzą w nim reakcje.

Stres jest to stan fizjologiczny organizmu, który przygotowywuje organizm do nowej i nietypowej sytuacji takiej jak walka, ucieczka albo stresująca nas sytuacja.

Stresory to czynniki ( bodzce) reakcji stresowej. Mogą mieć różny charakter (zewnetrzny lub wewnetrzny) i różna moc oddziaływania na ludzi.

Silne stresory wystepują w trudnych sytuacjach życiowych.

Jedną z nich jest sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia (np.; napadu, wypadku samochodowego), inną jest sytuacja przeciążenia (np.; czlowiek wykonuje czynnosci na granicy swoich możliwosci w ciagu dnia), kolejna sytuacja, która prowadzi do stresu to zakłucenie (np.; brak czasu i dużo innych przeszkód, które stoją czlowiekowi na wykonanie jakiegoś zadania które zaplanował), kolejnym stresorem jest deprywacja ta z kolei jest trudną sytuacją życiową (np.; utrata bliskej osoby). Te wszystkie wymienione stresory towarzyszą nam każdego dnia i ,,bez naszej zgody,, doprowadzaja nas do stresu.

Reakcja organizmu na trudne sytuacje stresowe jest trojfazowa.

Pierwsza faza ma charakter ,,mobilizacji,, i polega na zmianach przygotowujacych organizm do walki lub ucieczki.

W pierwszej kolejnosci w rdzeniu nadnerczy uwalniane są hormony stresu czyli adrenalina i noradrenalina, trzustka wydziela insuline a wątroba uwalnia dodatkową porcje glukozy. Dzieki ,,wyrzutowi,, adrenaliny do krwiobiegu, rozszerzeniu ulegają naczynia krwionosne w mięśniach szkieletowych, zwieksza się napiecie mięśni szkieletowych odpowiedzialne za gotowść do natychmiastowego ruchu w razie potrzeby (ataku, ucieczki), nastepują też ogromne zmiany w układzie krążenia krwi głównie poprzez zwiększanie się czestotliwosci pracy serca przy jednoczesnym wzroście ciśnienia tętniczego. Zwiększa się intęnsywność i jakość odbioru bodzców wzrokowych i słuchowych, rozszeżaja się oskrzela i zwieksza tempo oddechu dzieki czemu organizm dostaje więcej tlenu, podwyższa się poziom glukozy we krwi i przyspiesza rozklad tluszczu. Rozszeżaja się żrenice a w przewodzie pokarmowy zmniejsza się ukrwienie a proces trawienny ulega zatrzymaniu. Dzięki noradrenalinie utrzymuje się wysokie ciśnienie krwi, następnie kortyzol produkowany przez kore nadnercza wzmacnia słabnące działanie adrenaliny i noradrenaliny, wtedy towarzyszy nam lekkie zdenerwowanie i motywacja.

Po okresie mobilizacji, następuje faza zwana krytyczna w której nateżenie stresu osiaga próg odpornośći organizmu. Organizm produkuje dalej adrenaline, noradrenaline i kortyzol.

W drugiej fazie stresu jest szybsze i niereguralne bicie serca, zmniejsza się krzepliwość krwi jest słabsza wydolność płuc, żoladek wydziela więcej kwasu solnego przyczym obniża się pH, mięśnie szkieletowe stają się bardziej napięte, pojawiają się trudnośći z koncentracją i przewidywaniem to co dzialo się w fazie pierwszej, obraca się przeciwko mam.

Do trzeciej fazy dojdzie wtedy gdy nasz organizm nie uspokoimy i skutecznie nie rozladujemy stresu i nie zapewnimy wypoczynku, ta faza nazywa się ,,destrukcja,, i jest to obrona przed stresem, często przejawia się w agresje albo atak jej celem jest zniszczenie lub uszkodzenie przedmiotu bądź osoby wywolujacej stres, zadna czynność nie jest wykonywana poprawnie człowiek staje się niezdolny do pozytywnej oceny sytuacji.

Najważniejsze reakcje fizjologiczne, które nastepuja po stresowej sytuacji to przyspieszone tętno, zwiekszona potliwosc, suchość w ustach, czasami pojawiają się zawroty głowy.

Po ustapieniu stresu nasz organizm jest wyczerpany i zmęczony potrzebuje troche czasu aby zregenerować sily i wszystkie powyższe reakcje, które nastapiły powinny powrócic do normalnego i stabilnego funkcjonowania aby nie powstaly niepozadane efekty.

Dobrym sposobem aby się uspokiic jest ( np.; policzyć do dziesięciu, wziąc duże głebokie oddechy).

BIBLIOGRAFIA

*Biologia 1 Podrecznik- zakres podstawowy -Waldemar Lewinski, Jan Prokop, Grazyna Skirmuntt, Jolanta Walkiewicz- wydawnictwo Operon Sp z.o.o - Gdynia 2006- str 158-159.

*http://pl.wikipedia.org/wiki/Stres