Książka znanego autora Paulo Coelho pt.”Weronika postanawia umrzeć „ to opowieść o dziewczynie która chce popełnić samobójstwo, lecz zostaje przed tym uratowana.

Zaczyna nowe życie , lecz mające tylko jeden tydzień ,ponieważ wykryli u niej uszkodzenie serca. Chce przeżyć te chwile jak najlepiej, odkrywa, że szaleństwo w życiu jest niezwykle potrzebne. Podczas ostatniego tygodnia życia przebywa w szpitalu psychiatrycznym Villete, uczy się bardziej życia niż w wcześniejszym czasie. Po raz pierwszy dostrzega rzeczy naprawdę ważne i poznaje samą siebie.

Chwile, które Weronika spędziła w szpitalu są jakby drogą, którą powinien przejść każdy z nas, by nauczyć się dobrze przeżywać swoje życie. W tym ośrodku przeżywa prawdziwą miłość swojego życia. Dzięki niej naprawdę zaczyna żyć , czuje , że żyje. Odkrywa, że przez całe swoje dotychczasowe życie nie zrobiła niczego czym mogła by się pochwalić , co było by godne uwagi i żałuje tego bardzo.

W szpitalu przypomina sobie o swoich marzeniach, o tym , że kiedyś bardzo chciała zostać pianistką. Postawia żyć pełnią życia , na całość, niczego się nie obawiać, nie wstydzić i nie ukrywać swych uczuć .

Ta książka może dużo nauczyć ludzi żyjących zwykłym, monotonnym życiem, czyli w większości każdego z nas. Pokazuje też, że dopiero śmierć i nie martwienie się o to myślą inni daje nam wolność , pozwala zachowywać się tak jakimi naprawdę jesteśmy.

Okazuje się , że fakt, iż został jej jeden tydzień życia jest kłamstwem ,które było celowo zamierzone przez lekarza, który przeprowadził na niej eksperyment medyczny. W nie wiedzy robi wiele odważnych i godnych uwagi rzeczy.

Uważam, że ta powieść jest naprawdę warta przeczytania. Ukazuje ona najważniejsze wartości życia, jak i jego sens, w sposób zrozumiały dla każdego czytelnika .Paulo Cohelo ukazuje świat szpitala psychiatrycznego z własnych doświadczeń co bardziej urzeczywistnia tą opowieść. Jest o naszych marzeniach i sprawach które do tej pory mijaliśmy obojętnie. Mówi o tym, aby zawsze być sobą. Myślę, że warto ją przeczytać i wyciągnąć wnioski z tej historii.