Budowa serca

Serce ma kształt bryły zwężonej u dołu o wielkości Zaciśniętej pieści. Jest zbudowane z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej serca. Narząd ten otacza błona, zwana osierdziem, która chroni go przed urazami. Serce składa się z dwóch przedsionków oraz dwóch komór. Jego prawą i lewą część oddziela ściana z mięśni, zwana przegrodą. Uniemożliwia ona mieszanie się krwi natlenionej z odtlenioną. Między przedsionkami a komorami oraz na pograniczu komór i tętnic znajdują się zastawki. Dzięki tym błoniastym tworem krew płynie przez serce tylko w jedną stronę: z przedsionków do komór, a następnie do tętnic. Ściany komór są znacznie grubsze niż ściany przedsionków, dlatego komory kurczą się z większą siłą.

Nieustanne skurcze serca powodują, że zużywa ono ogromną ilość energii, a co za tym idzie potrzebuje dużych dostaw tlenu i substancji odżywczych. Krew pompowana przez serce nie jest w stanie zaopatrzyć każdej jego komórki w potrzebne związki. Dlatego dostarcza ich krew płynąca w sieć naczyń wieńcowych odchodzących od aorty. Naczynia te oplatają serce i docierają do każdej komórki mięśniowej.

NACZYNIA KRWIONOŚNE

Naczynia krwionośne możemy podzielić na trzy grupy:

-ŻYŁ

-KAPILARY czyli naczynia włosowate

-TĘTNICETętnice zbudowane są z trzech warstw:

- wewnętrznej zbudowanej z śródbłonka, warstwy włókien kolagenowych i włókien sprężystych.

- środkowej utworzonej z mięśni gładkich i włókien sprężystych o układzie okrężnym.

- zewnętrznej (PRZYDANKI)

zbudowanej z tk. łącznej wiotkiej z licznymi włóknami kolagenowymi i sprężystymi ułożonymi podłużnie.Budowa żył, które tak jak i tętnice zbudowane są z trzech warstw, różnica między nimi polega tylko na zawartości włókien sprężystych i kolagenowych oraz w

grubości warstwy mięśniówki. Jak łatwo się domyślić żyły zawierają mniejszą

ilość tkanki sprężystej i mięśniówki- przez co ich ściany są cienkie i wiotkie.

W świetle żył występują zastawki żylne uniemożliwiające cofanie się krwi.

Naczynia włosowate, mikroskopowej wielkości cienkościenne naczynia krwionośne lub chłonne (średnica ok. 7-15 µm), rozmieszczone w tkance, łączące tętnice z żyłami. Przez ich ściany zachodzi wymiana substancji pokarmowych oraz gazów pomiędzy krwią a tkanką i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.

Zazwyczaj zbudowane są one z tylko jednej warstwy komórek - śródbłonka. Głównymi typami naczyń włosowatych u kręgowców są: kapilary typu mięśniowego, kapilary trzewne lub zatokowe.