"Cierpienia młodego Wertera" to powieść epistolarna, którego autorem jest J. W. Goethe. Powieść powstała w romantyzmie. Głównym bohaterem jest postać tytułowa, czyli Werter. Jest on nieszczęśliwie zakochanym mężczyzną, człowiekiem czującym- wrażliwym, kierującym się emocjami.

Werter jest romantykiem- kocha dzieci, czyta dużo książek, lubi spędzać czas na łonie natury. Ucieka od Loty- czuje się samotny, odczuwa ból istnienia. Popełnia samobójstwo. Miłość do Loty nie jest odwzajemniona, uważa dzieci za symbol prostoty.

Werter w podanym fragmencie dowiedział się, że parobek zabił innego parobka, który pracował u tej samej wdowy. Zabił go z zazdrości, miłości do owej kobiety. Werter domyśla się, kto jest mordercą i w celu jego obrony udał się do komisarza. Wertera poruszyła ta informacja- zareagował gwałtownie, pospiesznie. Nie mógł sobie znaleźć miejsca, chciał dowiedzieć się prawdy, kieruje się emocjami, nie zastanawia się tylko od razu działa. Przeraził się na widok krwi- odżyły w nim wspomnienia pięknego miejsca, które teraz było szare i brzydkie. Nie spodziewał się tego, coś w jego życiu się zmieniło, to wywołało w nim przewrót. Współczuł mu, chciał mu pomóc. Czuje podobieństwo, nie ocenia go i nie osądza, chce go bronić- czuje się silny. Zaczął przekonywać komisarza z zapałem, z wiarą w to, co robi, stara się, używa argumentów. Nie poddaje się- prosi o łaskawsze rozpatrzenie sprawy. Utożsamia się z zabójcą, czuje to nieszczęście. Uważa, że cały świat jest zwrócony przeciwko niemu.

Podany fragment przedstawia również relacje między Werterem a komisarzem i Albertem. Komisarz to teść Alberta, a Albert to przyjaciel Wertera i Loty. Nie spodziewał się Alberta u komisarza. Komisarz potraktował Wertera lekceważąco, nie dał się przekonać, nie dał mu dokończyć, uważa, że trzeba bezwzględnie przestrzegać prawa. Obaj z Albertem nie dają się przekonać. Poznając Wertera dowiadujemy się, że jest samotnikiem- lubi towarzystwo zwykłych ludzi, dzieci, Loty. To człowiek czujący- typowy romantyk wrażliwy na cierpienie innych. Uważa, że najwyższą wartością w życiu jest miłość.