Ludzie od wieków szukają odpowiedzi na pytanie co kieruje ludzkim życicem , strarożytni grecy oraz Szekspir próbowali odpowiedzieć na to pytanie , swoje dokonania przedstawiali za pomocą dramatów . Jednym z nich jest tragedia Sorofklesa pod tytułem ,,Król Edyp’’ a drugą sztuka Szekspira ,,Makbet’’ .

Edyp to książe Teb , syn Lajosa króla Teb i Jokasty , Lajos gdy usłyszał od wyroczni delfickiej , że jego syn go zabije oraz poślubi Jokaste i będzie miał z nią dzieci by temu zapobieć pożuca ledwo narodzonego chłopca w górach , lecz ratuje go pasterz , po czym adoptują niemowlę Polybos król Koryntu i Merope . Gdy Edyp dorósł , niewiedział , że jest adoptowany i gdy pewnego dnia ktoś powiedział mu iż jest podrzutkiem wybrał się do wyroczni w Delfach i usłyszał tą samą przepowiednię co jego prawdziwy ojciec . Nie zwlekając Edyp uciekł z Koryntu jak najdalej próbując zapobiec tej strasznej przepowiedni . Widzimy tutaj , że Edyp nie chce nie chce by stało się to co mu powiedziała wyrocznia , świadczą o tym również jego słowa :

,,Aby przenigdy nie zaznać nieszczęścia ,

Hańby , która by spełniła tę wróżbę’’

Po jego odejściu z koryntu natrafił na swojej drodze na podróżnika , jako wojownik wdał się w walkę i zabił go , na jego nieszczęście był to jego prawdziwy ojciec Lajos , tu spełniła się piwrwsza część przepowiedni . Tebom zagrażał sfinks , potwór , który terroryzował miasto , a ten kto pozbędzie się go poślubi Jokaste wdowę po zamordowanym Lajosem i zostanie królem . Edyp odpowiedział na zagadkę sfinksa , ten skoczył w przepaść , w nagrodę poślubił Jokaste , później miał z nią dzieci . Tak spełniła się druga część przepowiedni . Edyp nadal nie wiedział co zrobił , i gdy Teby nawiedziły różne plagi , ludzie nie wiedzieli dlaczego bogowie to robią , aż do czasu gdy słowa Tyrezjasza wyjaśniają wszystko . Jokasta popełnia samobujstwo a Edyp przekuwa sobie oczy i skazuje się na wygnanie .

Starożytni grecy wieżyli , że ich życie jest zaplanowane jeszcze przed ich narodzeniem , a wszystkim kieruje potężna siła , której nikt nie może się przeciwstawic . Natomiast wszelkie próby zmiany swojego losu , tylko przyspieszają wszystko , tę sytuację nazywamy ironią tragiczną .

Odmieną sytuację przedstawił Szekspir w ,,Makbecie’’ . Makbet to dowódca wojsk wierny królowi Szkocji Dunkanowi . Pewnego razu Makbet i jego przyjaciel a zarazem drugi dowódca Dunkana , Banko zmierzali na spotkanie z królem i po drodze napotkali na wiedźmy , które powiedziały , że Makbet zostanie królem Szkocji , a Banko będzie płodzić królów . Makbet nie wieży w słowa czarownic , lecz gdy po spotkaniu z Dunkanem , który za jego zasługi mianuje go tanem Kwadoru , wtedy zaczyna on wieżyc w to . Jego żona Laydy Makbet gdy tylko dowiaduje się o przepowiedni , obmyśla plan by jej mąż stał się królem , musi zabić Dunkana , tym bardziej iż ma on nocować w zamku Makbeta . Makbet jest do tej pory dobrym człowiekiem , szlachetnym ale za sprawą Laydy Makbet dokonuje straszliwych rzeczy , morduje Dunkana , swojego przyjaciela Banka i staje się tyranem . Natomiast podany fragment przedstawia nam spotkanie już króla z wiedźmami po raz drugi , tym razem pokazały mu one siły które nimi rządzą w postaći zjaw . Przepowiednie jakie otrzymał Makbet były częściowo nie jasne . Pierwsza zjawa oznajmiła mu iż ma się wystrzegać Macduffa , jednego z panów Szkockich . Druga w postaci zakrwawionego dziecka powiedziała mu , że żaden człowiek zrodzony z niewiasty nie jest w stanie go zabić . Trzecia zjawa ukazuje się jako dziecko w koronie z drzewkiem w dłoni i przepowiada , że nic nie pokona Makbeta do póki las Birnamski nie ruszy ku wzórzu Dunsinane by je zaatakować . Wkrótce zamek Makbeta otaczają wojska Malkolma oraz Macduffa , lecz król się nie przejmuje ponieważ wie , że nie zginie póki las Birnamski go nie zaatakuje , wtedy dowiaduje się , iż las nieopodal zbliża się do nich , byli to żołnierze Malkolma chcieli podejść Makbeta maskując się gałęziami . Podczas bitwy Macduff zabija tyrana . Jak wiadomo tan Fajf został poczęty przez cesarskie ciecie .

Tak spełniły się wszystkie przepowiednie wiedźm . Ale kim właściwie one były ? Jest wiele interpretacji ich znaczenia , jedną z nich , i chyba najtrafniejszą jest to , że są one uzewnętrznieniem wewnętrznych odczuć głównego bohatera , jego pragnień i lęków . Świadczy o tym to , iz przy pierwszym spotkaniu powiedziały Makbetowi , że zostanie królem , było to jego pragnienie . Natomiast przy drugim spotakaniu pokazały nam jego lęki przed Macduffem i śmiercią .

Reasumując , te dwa fragmenty pokazują nam dwie odmienne siły , które kierują ludzkim życiem . Jedną z nich jest niezależna od człowieka , nie da się jej przeciwstawić a życie jest zaplanowane jeszcze przed naszym urodzeniem . Natomiast druga to czyny człowieka , zależą od nas my kierujemy własnym życiem próbując osiągnąć to czego pragniemy . Wiedźmy przepowiedziały Makbetowi , że zostanie królem , nie mówiły nic o zabiciu Dunkana , mógł nic nie robić czekać , w końcu został by królem lub nie. Lecz to było jego pragnieniem chciał to zrobić . Pozostaje tylko pytanie , która siła kieruje naszym życiem ?