Dnia 3 lutego 2011 roku w Gimnazjum nr. 6 odbyła się szkolna debata w której uczestniczyli nasi uczniowie pod tytułem „wolontariat moda czy sposób na życie”. W czasie niej dziewięć uczennic naszego gimnazjum które udzielają się w wolontariacie przedstawiło swój punkt widzenia w tej sprawie i opowiedziały o swoich własnych przeżyciach.

Jako pierwsza wystąpiła Nikola, uczennica klasy trzeciej. Przeczytała ona list pewnej kobiety opowiadający o jej pierwszym zetknięciu się z wolontariatem. Została jej przydzielona mała dziewczynka, która chorowała na zanik mięśni i wkrótce miała umrzeć. Kobieta ta opisuje swoje uczucia, ale również pisze że nie żałuje swojej decyzji związanej z przystąpieniem do wolontariatu. W pamięci najbardziej utrwaliło mi się wystąpienie Natalii. Uczennica mówiła między innymi o swoich wielkich planach kiedy przyłączyła się do wolontariatu, o tym że od razu chciała dokonywać wielkich rzeczy i o swoim rozczarowaniu gdy zostało jej przydzielone drobne ale również znaczące zadania np. czytana bajek dzieciom w przedszkolu. Za to Natalia zacytowała słowa Jana Pawła II „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” Jedna z dwóch przedstawicielek klas drugich, Gosia, przedstawiła nam powody dla których ludzie przystępują do wolontariatu. Najczęstszym z nich jest chęć niesienia pomocy innym, ale zdarzają się przypadki w których ludzie, a najczęściej młodzież, przystępują do tego programu z samolubnych pobudek takich jak dodatkowe punkty, wyższe zachowanie czy po prostu chęć by o nim dobrze mówiono. Druga drugoklasistka, Marta, powiedziała że nagrodą za niesienie darmowej pomocy innym jest uśmiech osoby o którą się dba, zawsze pełen wdzięczności i sympatii.

Aby być wolontariuszem potrzebna jest silna psychika, odwaga i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Tematem debaty było czy wolontariat to moda czy sposób na życie. Wszyscy mają nadzieję, że to nie jest tylko moda, która ma to do siebie że się szybko zmienia. Pomoc inny powinna być ważną część życia każdego człowieka. Mówi się że jedna osoba nie zmieni świata, ale jeżeli robimy to wspólnymi siłami to możemy wiele zdziałać.