Stanisława Bozowska i Paweł Obarecki są glównymi bohaterami noweli Stefana Żeromskiego pod tytułem "Siłaczka". Są to postaci na pozór bardzo podobne, ale po dokładniejszej analizie dostrzegamy znaczące różnice.

Mężczyzna już przed poznaniem Stanisławy był zauroczony jej osobą, obserwował ją w ogrodzie Saskim. Kiedy poznali się u wspólnych znajomych, Paweł z dnia na dzień zakochiwał się coraz mocniej. Pewnego dnia oświedczył się kobiecie, po czym ona opuściła Warszawę.

Bohaterów w młodości różniło niewiele. Mieli podobne ideały, dążyli do tego samego celu. Oboje chcieli pomagać i edukować ludzi. Byli młodzi i zdeterminowani, pewni osiągnięcia sukcesu. Jch podobieństwo zmienił los. Stasia do końca życia walczyła o swoje, ale Paweł Obarecki poddał się, przestał pomagać, we wsi Obrzydówek stracił całą swoją wolę walki. Kiedy po śmierci ukochanej dowiedzial się jak wielkie błędy popełniał, postanowil się zmienić. Choc było juz za późno. Strasznie tego żałował, ale wiedział, że czasu cofnąć się nie da.

Choć na pozór byli do siebie tak podobni, dzieliło ich tak wiele. Siła psychiczna Stanisławy była duzo większa od Pawła. Urozmaica to lekturę książki.