Kordian jest głównym bohaterem utworu Juliusza Słowackiego. Poznajemy go jako piętnastoletniego chłopca, który przeżywa rozterki typowe dla jego wieku.

Przepełniony jest marzeniami ,wspomnieniami i uczuciami. Jako młody człowiek rozumie więcej niżby chciał. Od samego początku nie widzi sensu swojego istnienia, gdyż nikt i nic na ziemi nie czeka na niego. Kordian boi się ,że mimo bólu i cierpienia jakiego zaznał ,będzie tęsknił za ziemią. Boi się ,że nie dostrzegł jeszcze tylu wspaniałych rzeczy ,które wciąż czekają na poznanie .

Pierwsza nieszczęśliwa miłość doprowadza go do myśli o samobójstwie .Bohater zakochał się w starszej kobiecie. Jednak ona nie żywi do niego żadnych uczuć ,lecz podoba jej się adorowanie jej osoby. Kordian decyduje się jednak na podróż po Europie, w której spotyka wielu obłudnych, kłamliwych ludzi .Poznaje także Wiolettę ,która okazuje się osobą interesowną i pragnie ona tylko jego majątku .Chłopak ,gdy dowiaduje się o jej zamiarach drwi z Wioletty. Odwraca się od nich i nie chce mieć z nimi nic wspólnego. Rodzi się w nim patriotyzm. Postanawia poprowadzić naród przeciw wrogowi-carowi. Chce wzbudzić w polakach ducha walki ,by pokonać przeciwnika. Jego celem stało się zabicie cara, który jest winny cierpieniu jego narodu. Pragnie zemsty na władcy ,lecz uświadamia sobie ,że popełni on wielki grzech królobójstwa. Chce popełnić zbrodnie w imię wyższych racji .Decyduje się na to ,lecz nie udaje mu się to ,gdyż mdleje u progu sypialni cara przerażony konsekwencjami .Zostaje on przez to skazany na śmierć przez rozstrzelanie. Podany fragment właśnie pokazuje rozpacz ,żal bohatera przed wykonaniem kary. Śmierć nie jest już dla niego wybawieniem od bólu i cierpienia. Ten moment przedstawia jako dramatyczne przejście do innego ,nieznanego mu świata, w którym nie wie co go czeka .Żałuje ,że nie poznał tylu wspaniałości świata ,chciałby odmienić swój los, choć jest już na to za późno. Godzi się z nim i przyjmuje wyrok jako poświęcenie dla wyższej wartości ,idei. Swoją śmierć porównuje do śmierci polskich patriotów ,którzy oddali życie za wolność.

Podsumowując swoje rozważania stwierdzam, że Kordian to typowy bohater romantyczny. Jest wrażliwym człowiekiem ,który pragnie dokonać czego wielkiego, niesamowitego.Buntuje się przeciw całemu światu ,co doprowadza do jego śmierci.Uważam,że jak na swój wiek był bardzo dojrzałą osobą ,lecz czasem ujawniają się cechy typowe dla nastolatka.Był obarczony problemami,z którymi nie mógł się z nikim podzielić.Musiał sam radzić sobie w życiu ,co w tak młodym wieku jest bardzo trudne.Próbuje odnaleźć się w świecie,lecz wiecznie mu się to nie udaje.Gdy następuje ten moment zostaje rozstrzelany.