Hrabia Henryk i jego żona Maria to bohaterowie romantycznego dramatu Zygmunta Krasińskiego pt "Nie-Boska komedia". Stanowią oni młode małżeństwo oraz są rodzicami Orcia.

Hrabia jest uzdolnionym romantycznym poetą co sprawia że ma on poczucie wyższości nad innymi, nawet nad swoją żoną która go bardzo kocha. Poeta żyje w świecie własnych marzeń , gardzi ludźmi prostymi, jest on tak zapatrzony w siebie, przekonany o wielkości swego talentu, że traci zdolność rozróżniania dobra od zła .W dniu chrztu Orcia Hrabia porzuca swoją rodzinę i podąża za Dziewicą która jest widmem stworzonym przez złe duchy.Gdy Hrabia zdał sobię sprawę z pomyłki jakiej dokonał Dziewica przestała go uwodzić i znikneła . Poeta postanowił wrócić do rodziny lecz okazało się zapóźno by mógł naprawić swój błąd. Jego żona pod wpływem natchnienia poetyckiego otrzymanego od Boga została uznana za opętaną i trafiła do domu wariatów , gdzie umarła. Syn zaś od chwili chrztu został obdarzony natchnieniem poetyckim co doprowadziło go do utraty wzroku.

Według mnie powodem rozpadu małżeństwa bohaterów był Hrabia Henryk oraz Dziewica . Ponieważ Hrabia pościęcił się całkowicie poezji , co sprawiło że pogubił się w życiu i chciał tylko realizować swoje marzenia. Natomiast Dziewica uwiodła Hrabiego który, przez nią opuścił dom i rodzinę.

Moim zdaniem małżeństwo to było od początku skazane na niepowodzienie ponieważ bochaterów różnił charakter. Żona kochała męża i była mu wierna lecz on kochał wyłącznie siebie, a nie swoją rodzinę.